נעמי פולני
צילום: משה שי, פלאש 90

נעמי פולני היא כלת פרס ישראל לתיאטרון ומחול לשנת תשע"ט

שר החינוך בנט בירך: "נעמי, שבמלחמת השחרור הייתה מכוכבות להקת הפלמ"ח, היא לוחמת תרבות אמיתית וציונית"
נוב ראובני ולירן כוג'הינוף
19 במרץ 2019
15:44

שר החינוך, נפתלי בנט, בישר היום (שלישי) ליוצרת נעמי פולני, כי היא כלת פרס ישראל לשנת תשע"ט בתחומי התיאטרון והמחול. בנט כתב על הבחירה כי "נעמי, שבמלחמת השחרור הייתה מכוכבות להקת הפלמ"ח, היא לוחמת תרבות אמיתית. נועזת, יצירתית וציונית".

פולני, ילידת 1927, הצטרפה בסוף שנת 1945 לפלמ"ח, ועם פרוץ מלחמת העצמאות עסקה בליווי שיירות. עד סוף המלחמה, שירתה כזמרת ושחקנית בלהקת הצ'יזבטרון והופיעה בפני כל יחידות צה"ל.

האזינו לריאיון עם נעמי פולני בכאן רשת ב

במשך עשרות שנים היא פעלה לקידום התרבות המוסיקלית בישראל, בין השאר היא הייתה מורה למוזיקה ואף קידמה והנחתה תוכניות מטעם משרד החינוך. פולני היא אבן דרך בתרבות הישראלית ומזוהה בתור מייסדת ובמאית להקת התרנגולים. 

הופעת הבכורה של הלהקה נערכה ב־1961, במסגרתה השתתפו יהורם גאון, ישראל פוליאקוב, שייקה לוי ועוד. הלהקה ביצעה פזמונים מוכרים של הלהקות הצבאיות. בנוסף הופיעה הלהקה עם שירים חדשים שנכתבו במיוחד עבורה על ידי סשה ארגוב וחיים חפר. משה וילנסקי היה אחראי על העיבודים המוזיקליים, בעוד שכל שאר העבודה הונחה על כתפי פולני.

גם כיום בגיל 92 פלוני שותפה בפרויקטים שונים, יוצרת, מנחה, משתתפת, ומופיעה, אחראית על בימויי ועל הפקה מוזיקלית, ואחראית על עריכה מוזיקלית של תוכנית הרדיו "שיר עברי". 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בירך את פלוני על הזכייה בפרס בטוויטר: "בשורות נפלאות על הענקת פרס ישראל לגברת הראשונה של הלהקות הצבאיות. זכינו לארח את נעמי בטקס יום העצמאות האחרון בבית הנשיא ולהעניק לה תעודת הוקרה בשם העם. בלעדייך, נעמי – היינו פחות שרים. בלעדייך, היינו פחות ביחד. ברכות חמות שלוחות לך מכולנו".