השופט אורי שהם, נציב תלונות הציבור על שופטים
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

נציב התלונות על שופטים: "יש מקרה של שופט שהתנהלותו גובלת בפלילים"

השופט אורי שהם חשף בכאן רשת ב כי המקרה נמצא בבדיקה של היועמ"ש: "זה מדיר שינה מעיניי". הוא התייחס לדוח על תלונות נגד שופטים: "המטרה היא לא לערוף ראשים"
בחצי היום
20 במרץ 2019
12:45

נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט אורי שוהם, חשף היום (רביעי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי קיים מקרה אחד של שופט שהתנהלותו "גובלת בעבירות פליליות", והועבר לטיפולו של היועץ המשפטי לממשלה. "זה מדיר שינה מעיניי וזה נמצא בטיפול כרגע", אמר השופט שהם בריאיון לאסתי פרז.

האזינו לריאיון המלא עם השופט אורי שהם בכאן רשת ב

הנציב התייחס לדוח השנתי של נציבות תלונות הציבור על שופטים לשנת 2018, שהתפרסם הבוקר. "יש אפשרות להמליץ על הליכים משפטיים, אך זה נעשה במקרים החמורים. במקרים שיש להם גון פלילי הטיפול עובר ליועץ המשפטי לממשלה ויש מקרים כאלה", הסביר השופט.

"לא נכון לפרסם את שמות השופטים בציבור. המטרה היא לא לערוף ראשים, אלא לטייב את המערכת ולתת שירות יותר טוב. החוק אומר שצריך לשמור על סודיות, ולכן כרגע אי אפשר לעשות אחרת. לדעתי הפרסום צריך להעשות בלי לנקוב בשמות. צריך לסמוך על כך שהמערכת תטפל", אמר השופט שהם בריאיון.

על פי הדוח, מספר התלונות המוצדקות על התנהגות בלתי ראויה של שופטים הוכפל בשנה שעברה לעומת זו שלפניה. בשנת 2018 הוגשו יותר מ-900 תלונות ו-94 מהן נמצאו מוצדקות. מדובר בעלייה של 13 תלונות מוצדקות, וכ-100 תלונות שהוגשו ב-2017.

מהדוח עלה עוד כי בשנת 2018 כ-30% מכלל התלונות שנמצאו מוצדקות, היו על התנהגות בלתי ראויה של שופט. כמו כן, נרשמה ירידה בתלונות המוצדקות על ליקויים בניהול משפט, וירידה בתלונות מוצדקות על התמשכות הליכי משפט. לעומת זאת, נרשמה עלייה בתלונות המוצדקות על פגיעה בצדק הטבעי.