בית משפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התלונה על שופט התעבורה שהתנהלותו גובלת בפלילים: הנשיאה חיות היא שפנתה לנציב

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט אורי שוהם, העביר את ממצאיו, אותם חשף בריאיון לכאן רשת ב, ליועמ"ש. "זה מדיר שינה מעיני" אמר בריאיון
אמוץ שפירא
20 במרץ 2019
16:29

לאחר שנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט אורי שוהם, חשף היום (רביעי) בריאיון לכאן רשת ב כי קיים מקרה של שופט שהתנהלותו גובלת בפלילים, כעת מתברר כי מדובר בשופט תעבורה, וכי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות היא שפנתה לנציב בבקשה לברר את העניין. לאחר ששוהם מצא כי אפשר שהדברים מגיעים לרף הפלילי, הוא העביר את ממצאיו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

"זה מדיר שינה מעיניי וזה נמצא בטיפול כרגע", אמר השופט שוהם בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. הנציב התייחס לדוח השנתי של נציבות תלונות הציבור על שופטים לשנת 2018, שהתפרסם הבוקר. "יש אפשרות להמליץ על הליכים משפטיים, אך זה נעשה במקרים החמורים. במקרים שיש להם גון פלילי הטיפול עובר ליועץ המשפטי לממשלה ויש מקרים כאלה", הסביר השופט.

האזינו לריאיון עם השופט אורי שוהם בכאן רשת ב

שוהם הוסיף: "לא נכון לפרסם את שמות השופטים בציבור. המטרה היא לא לערוף ראשים, אלא לטייב את המערכת ולתת שירות יותר טוב. החוק אומר שצריך לשמור על סודיות, ולכן כרגע אי אפשר לעשות אחרת. לדעתי הפרסום צריך להעשות בלי לנקוב בשמות. צריך לסמוך על כך שהמערכת תטפל".

על פי הדוח, מספר התלונות המוצדקות על התנהגות בלתי ראויה של שופטים הוכפל בשנה שעברה לעומת זו שלפניה. בשנת 2018 הוגשו יותר מ-900 תלונות ו-94 מהן נמצאו מוצדקות. מדובר בעלייה של 13 תלונות מוצדקות, וכ-100 תלונות שהוגשו ב-2017.

מהדוח עלה עוד כי בשנת 2018 כ-30% מכלל התלונות שנמצאו מוצדקות, היו על התנהגות בלתי ראויה של שופט. כמו כן, נרשמה ירידה בתלונות המוצדקות על ליקויים בניהול משפט, וירידה בתלונות מוצדקות על התמשכות הליכי משפט. לעומת זאת, נרשמה עלייה בתלונות המוצדקות על פגיעה בצדק הטבעי.