בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נציג ועדת ההיתרים: "אין ספק שמימון ההוצאות המשפטיות של רה"מ הוא טובת הנאה"

עו"ד רנאטו יאראק התייחס לסירוב הוועדה לאשר לנתניהו לקבל תרומות ממקורביו: "זאת לא זכות טבעית, צריך להוכיח את ההכרח. אם יש לך משלך, למה שתקבל תרומות?". לפי קביעת בג"ץ, הוועדה תדון שוב בבקשת רה"מ
אלמוג וגילת
21 במרץ 2019
12:39

נציג הוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה, עו"ד רנאטו יאראק, התייחס היום (חמישי) לסוגיית מימון ההוצאות המשפטיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו על ידי תרומות ממקורביו, ולסירוב הוועדה לאשר לנתניהו את קבלת התרומות. בריאיון לתמר אלמוג ומטי גילת בכאן רשת ב אמר עו"ד יאראק על התרומות שמבקש לקבל נתניהו: "הכללים מטילים איסור על טובת הנאה, ואין ספק שזאת טובת הנאה".

האזינו לריאיון עם נציג ועדת ההיתרים בכאן רשת ב

בתחיל השבוע נקבע בבג"ץ, בדיון בעתירת נתניהו נגד החלטת הוועדה שלא לאשר לו לקבל מימון, כי הוועדה תדון שוב בבקשת ראש הממשלה. שופטי בג"ץ אישרו את החלטת שני הצדדים בעתירה לאפשר לנתניהו לטעון בפני הוועדה, ולאחר מכן תודיע שוב על החלטתה בנושא. בפסק הדין כתבו השופטים: "בשלב זה ובהמלצתנו הודיע בא כוח הוועדה כי לא תהיה התנגדות לשמיעת בא כוח העותר (נתניהו), בלב פתוח ובנפש חפצה. בא כוח העותר הודיע שימציא לוועדה כל דבר שיידרש".

עוה"ד יאראק אמר היום על בקשת נתניהו: "זאת לא זכות טבעית, צריך להוכיח את ההכרח. אם יש לך משלך למה שתקבל תרומות? אומרת הוועדה - 'לפני שאני מרשה למישהו לקבל היתר בניגוד לאיסור, כלומר כחריג, בוא תראה לי שאתה באמת זקוק לטובת ההנאה הזאת וכמה בדיוק'.

"אם ראש הממשלה לא יאמר כמה כסף יש לו ולא יכניס את היד לכיס, הוועדה לא תקבל את הבקשה שלו. יש חשש גדול שכך יהיה, וההערכה שלי שאם זה יהיה אז מהר מאוד כולם  ימצאו את עצמם מחדש בפני בג"ץ".

על ראש הוועדה שהתפטר, השופט בדימוס עוני חבש, אמר נציג הוועדה לכאן רשת ב: "הייתה לו תחושה מאוד מאוד לא טובה. חלק אומרים שהוא לא קיבל מספיק גיבוי מהמבקר. היה איזשהו ויכוח - המבקר המליץ על דברים מסוימים והוועדה לא קיבלה את זה".