מיקי גנור

הפרקליטות תעתור לעליון נגד שחרור גנור

בית המשפט המחוזי החליט לשחרר את עד המדינה בפרשת הצוללות ממעצר, אך ביצוע ההחלטה מעוכב כדי לאפשר למשטרה לערער לעליון. השופטת הדגישה ש"דבריו של גנור לא מצדיקים מעצר גם אם מצריכים חקירה"
רועי ינובסקי
21 במרץ 2019
13:26
עודכן ב 17:45

בית המשפט המחוזי מרכז קיבל היום (חמישי) את הערעור של עד המדינה בתיק הצוללות מיקי גנור על הארכת מעצרו בחמישה ימים, אך הוחלט לעכב את ביצוע ההחלטה כדי לאפשר למשטרה לערער לבית המשפט העליון. השופטת, נאוה בכור, קבעה כי גנור יועבר ל"חלופת מעצר הרמטית" על מנת למנוע שיבוש חקירה. בכור הדגישה בהחלטתה ש"דבריו של גנור לא מצדיקים מעצר גם אם מצריכים חקירה".

המשטרה צריכה להודיע אם תערער לבית המשפט העליון נגד שחרור גנור, עד השעה 17:00. אם המשטרה אכן תחליט לערער, הדיון בעניין יתקיים מחר בבוקר.

עורך דינו של גנור, מאיר ארנפלד, יצא נגד המשטרה בדיון היום והאשים כי היא "נקטה צעד לא רציונלי ואמוציונלי. זה צריך להטריד כל מי שחרד לזכויות אדם ולזכויות חשודים".

לדברי פרקליטיו, אין עילה למעצר, עליו הוחלט אתמול, שכן החקירה נמשכה שנה וחצי והסתיימה ואין כל חשד לשיבוש הליכי החקירה. עוד כתבו בבקשה כי מטרידה ומבהילה המחשבה שהתביעה באה חשבון עם אדם שמסתייג מחלקים מעדותו: "לא לכך נועדו הליכי מעצר".

מנגד, נציגת המשטרה, אור רובין, אמרה על גנור: "הוא טוען שהוא לא חזר בו מהעובדות. הדבר לא מדויק. גנור משנה עובדות שונות לחלוטין. אין פה עניין של פרשנות בלבד". לדבריה, "גנור מנסה ללכת עם ולהרגיש בלי - ליהנות מהיתרונות המשמעותיים של הסכם עד המדינה, ולנקות את עצמו מההשלכות של הודאותיו שלפיהן שילם כספי שוחד. ההסתתרות מאחורי המילה 'פרשנות' כשלה".

במהלך הדיון, גנור חש ברע ורעד. הוחלט לאפשר לו לצאת לכמה דקות מחוץ לדיון להתאוורר והוא חזר. עורך הדין בועז בן צור, עורך דין נוסף של גנור, אמר בדיון: "גנור הגיע מיוזמתו למשטרה ואמר 'אני רוצה להתייחס להיבטים מסוימים בעדויות שנתתי במהלך חקירתי'. אמר שהוא לא חוזר בו מהעובדות, אבל יש לו הסתייגויות מהמסקנות והפרשנויות שניתנו במהלך החקירה".

בפרקליטות הודיעו מוקדם יותר היום למיקי גנור כי הם שוקלים לבטל את ההסכם עמו, שנחתם בשנת 2017, בכפוף לשימוע. לסניגוריו ניתן שבוע לנסות לשכנע שלא לעשות כן. בפרקליטות אמרו כי עדויותיו ביומיים האחרונים סותרות עדויות מפורטות שמסר בעבר. 

בהודעת הפרקליטות נמסר כי גנור "הפר לכאורה באופן מהותי את התחייבויתיו והצהרותיו על פי ההסכם, ולפיכך רשאית המדינה לבטל את ההסכם על כל התחייבויותיה בו". בכאן חדשות פורסם כי בפרקליטות אמרו שגנור צפוי להישלח למאסר ארוך.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי גנור טוען שהשוטרים אמרו לו להגזים בעדויות. טענתו המרכזית לאחר ששלשום חזר בו מחלקים בעדותו, היא: "הכניסו לי מילים לפה", ובפני מקורביו אף טען: "לפני העימותים תדרכו אותי מה להגיד - ולהגזים. התדרוכים לא תועדו".