מיקי גנור

העליון הכריע - מיקי גנור יישאר במעצר

השופט מזוז: חשש מוחשי לפגיעה באינטרס הציבורי, שינוי הגרסה - אתחול של החקירה
ורד פלמן
22 במרץ 2019
11:44
עודכן ב 13:31

התקבל ערעור הפרקליטות על שחרורו ממאסר של עד המדינה בפרשת הצוללות, מיקי גנור. הוא יישאר במעצר, כפי שביקשה המדינה. הדיון נערך היום (שישי) בבית המשפט העליון, בהשתתפות נציגי הפרקליטות, נציגי המשטרה ועורכי דינו של גנור. השופט הדן בבקשה, מני מזוז, נימק את החלטתו: בכך שקיים "חשש מוחשי לפגיעה באינטרס הציבורי".

"הנסיבות כאן הן שונות וייחודיות והמהלך בו נקט גנור, כאשר בחלוף 20 חודשים מיום שנחתם עמו הסכם עד מדינה הוא מבקש לשנות את גרסתו, מהווה מעין אתחול של החקירה המחייב חקירה מחדש", נימק השופט מזוז. "המדינה הציגה פרטי מידע המבססים את החשש הקונקרטי לשיבוש חקירה. הוצגו, בין היתר, פעולות של שיבוש שנקט בעבר, ופרטים עדכניים על פעולות אקטיביות שנקט קודם מעצרו הנוכחי המעלים חשש לשיבוש".

עוד הוסיף השופט כי "מהפרטים על שינוי הגרסאות שמסר גנור בחקירותיו הנוכחיות, עולה שהניסיון להציג את המהלך כ'פרשנות' לגרסאות שמסר בעבר - משולל אחיזה במציאות". לדבריו, אין כל יסוד לטענה כאילו מדובר במעצר שננקט כעונש על הפרת הסכם עד המדינה וטוב עשו באי כוח המשיב שלא חזרו על טענה זו בפניי".

הפרקליטות מבקשת שגנור יישאר במעצר עד ליום ראשון הקרוב, אחר הצהריים, בעילה של פגיעה חמורה באינטרס הציבורי. "בית המשפט המחוזי סבר שאין מקום, כי גנור מסר פרשנות חדשה ולא ראיות חדשות", הסבירו נציגי הפרקליטות. "הגרסה היא שונה מאוד, עד כדי שקילת ביטול הסכם עד המדינה ומסירת ידיעות כוזבות ושיבוש חקירה. אנחנו בודקים כעת מה הרקע למסירתה של הגרסה החדשה, וכיצד היא מתיישבת או לא עם הקודמת. מדובר בעד מדינה שמסר גרסה מפורטת לאורך 50 הודעות, ולכן אנחנו סבורים שאין מנוס מחקירה חדשה. האינדיקציות לחשש לשיבוש - נוכל להרחיב במעמד צד אחד".

עו"ד בועז בן צור, המייצג את גנור, טען: "אנחנו דנים בסיטואציה שבה גלגול שלישי של מעצר של אדם ששוחרר. אין בסיס לחשד לשיבוש". עו"ד בן צור טוען כי אין כל עניין חדש, אלא התפתחות. השופט מזוז משיב כי זה לא משנה לעניין המעצר: "זה לא מקדם אתכם ולא את המדינה, אלא אתם מנסים לייצר בלבול משפטי".

בן צור המשיך: "במשך שנה וחצי מאז שוחרר ממעצר בית, לא נטען כי הוא שיבש, כאשר החקירה הייתה פעילה. וגם מאז מעצרו לא הציגו לו כל טענה לשיבוש". השופט מזוז תוהה: "מה הטענה? איך העובדה שהוא במעצר ולא משבש - אומרת שכשהוא ישוחרר הוא לא ישבש?". עורך דינו של גנור משיב: "אם הוא היה רוצה להכין משהו, להגיד למישהו משהו - הוא היה עושה את זה קודם".

עו"ד בן צור רומז לשיקולים שאינם ענייניים: "בשבת לא חוקרים, ולכן יש פה שיקולים נוספים שמלווים את הבקשה ושאופפים אותנו. לא נאה להטריד את בית המשפט העליון כשמדובר בימים ספורים".

אתמול ערכה המשטרה עימות בין גנור, שחזר בו מהעדות שנתן, לבין מקורב אליו החשוד בפרשה. המקורב הטיח בגנור – "מה שאמרת בגרסה החדשה שלך לא נכון. הגרסה הראשונה שמסרת היא הנכונה". במשטרה מעוניינים כעת לבצע עוד פעולות חקירה ולזמן מעורבים נוספים בפרשה ליחידת להב 433, בין אם למתן עדויות ובין אם לעימותים.