לוחמי דאעש

הכוחות הכורדיים הודיעו: השתלטנו על המעוז האחרון של דאעש בסוריה

בתום שבועות של קרבות עזים בעיירה אל-באר'וז בצפון סוריה, הודיע דובר הכוחות הסוריים הדמוקרטיים כי "הניצחון הצבאי נגד דאעש הושג, הח'ליפות המצוצה מהאצבע הושמדה"
רועי קייס
23 במרץ 2019
08:57

דובר הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (ה-SDF) שנתמכים בידי ארצות הברית, מוסטפא באלי, הכריז הבוקר (שבת) כי הצליחו לכבוש את העיירה אל-באר'וז בצפון סוריה - המעוז האחרון של ארגון המדינה האסלאמית. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, כתב כי "אל-באר'וז שוחררה והניצחון הצבאי נגד דאעש הושג. אחרי שנים של הקרבות כבירות, אנחנו מבשרים לעולם שהח'ליפות המצוצה מהאצבע הושמדה, ואנחנו שבים ומבטיחים להמשיך את המלחמה ולרדוף אחר שרידי דאעש - עד שימוגר סופית".

עוד הוסיף דובר הכוחות, שמכילים לוחמים כורדים ברובם, כי הניצחון מוקדש "לכל משפחות ההרוגים והפצועים, הגיבורים האלה שלולא ההקרבות שלהם - הניצחון לא היה מושג". בתקשורת הערבית צוטט הדובר באומרו כי הכוחות העניקו במשך חודשים הזדמנויות רבות לאנשי דאעש ומשפחותיהם להיכנע ולצאת מהאזור. לדבריו, ניתן היה להכריע את המערכה בתוך שעות, אך הכוחות נתנו למשפחות הזדמנות לצאת. עוד אמר כי המערכה הצבאית הישירה עם דאעש הגיעה לסיומה.

בשבועות האחרונים ניהלו הכוחות - שמכילים בעיקר לוחמים כורדים - קרבות עזים עם אנשי דאעש שנותרו במעוז האחרון של הארגון, אחרי שעשרות אלפי אזרחים פונו מהאזור. מטוסי הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארצות הברית סייעו מהאוויר לכוחות בשטח.

לפני חודש הודיעו השלטונות בעיראק כי עצרו את עורף הראשים של הארגון באמצעות שימוש במידע מודיעיני מדויק, לאחר שניסה לברוח לעיראק מסוריה. בעיראק לא סיפקו עד כה פרטים על זהותו של העצור. בהודעה צוין כי הטרוריסט התפרסם בעבר בסרטונים של הארגון, שבהם נראה עורף ראשים ועושה מעשי רצח אחרים בעיראק ובסוריה.

בחודש שעבר הסתיים פינוי האזרחים מאל-באר'וז בצפון מזרח סוריה, והחלו עימותים עם כוחות דאעש באזור. במקביל, הודיע המודיעין העיראקי כי הצליח לפרק את תשתית המימון הגדולה ביותר של הארגון, ואף עצר בסוריה 13 בכירי דאעש שמחזיקים באזרחות צרפתית. כמו כן, דווח כי הכוחות הסוריים הדמוקרטיים מסרו לידי השלטונות בעיראק 150 מבוקשים עיראקים בשורות הארגון שנתפסו.

לפני כחודש וחצי דווח על הימלטותו של מנהיג דאעש, אבו-בכר אלבגדאדי, לאחר ניסיון הפיכה מצד לוחמים זרים בארגון. בכירי מודיעין באזור אמרו כי קבוצות ג'יהאד שמו פרס על ראשו לאחר אותה מזימה כושלת.