אהוד אולמרט

אולמרט: "איראן רוצה את נתניהו כראש ממשלה"

ראש הממשלה לשעבר תוקף בחריפות את נתניהו בשבתרבות בבאקה אל-גרבייה: "היה ראש ממשלה כושל ונשאר כזה, גנץ יותר מתאים". יעלון הגיב על האיום בתביעה מצד ראש הממשלה: "נתניהו מושחת, שיתבע אותי". זנדברג על כחול לבן: "עסוקים בהגדלת המנדטים ולעזאזל הגוש"
ערן זינגר, אורלי אלקלעי ושרון עידן
23 במרץ 2019
12:23

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט תקף היום (שבת) בחריפות את בנימין נתניהו: "שוחחתי לאחרונה עם מנהיגים בעולם הערבי, ואין דבר שאיראן רוצה יותר מאשר את ביבי כראש ממשלה", אמר אולמרט בשבתרבות בבאקה אל-גרבייה. "הם יודעים מה הפער בינו לבין מעשים. אני מאשים את נתניהו שהדליף את סיפור הטלפון של גנץ. הוא הדליף גם במהלך צוק איתן, זה חלק מהפרקטיקה שלו. ביבי היה ראש ממשלה כושל ונשאר כזה. גנץ מתאים יותר".

ראש הממשלה לשעבר הוסיף כי הוא מאמין שנתניהו רע לביטחונם של תושבי ישראל: "לא אצביע בעד שום מפלגה שתתמוך בשלטון הקיים. הגיע הזמן לשים זאת על השולחן - מי שהציע להחזיר את הגולן הוא נתניהו, זה ראש הממשלה הראשון שבתקופתו יש נוכחות איראנית על הגבול עם ישראל. יש פער בין המילים הגבוהות והאיומים לבין המציאות. אני מעולם לא הודעתי שאשמיד את שלטון חמאס, נתניהו כן".


לפני פתיחת האירוע, התקהלו מחוץ למתנ"ס בבאקה אל-גרבייה כ-20 מפגינים שמחו נגד קיום אירוע שבתרבות בעיר, שאמור להיערך לראשונה ביישוב ערבי. חלק מהמפגינים התמקדו באהוד אולמרט וקראו "רוצח פלסטינים" ו-"גנב". כשהגיע למקום, הובל ראש הממשלה לשעבר לכניסה האחורית של המתנ"ס, על מנת לעקוף את המפגינים.


מועמד כחול לבן, רם בן ברק, התייחס בבאקה אל-גרבייה לאמירתו השנויה במחלוקת על ראש הממשלה: "אני לא מתגאה באמירה שלי על נתניהו, אבל היא נאמרה מדם לבי. המידע על גנץ ידוע לשלושה גורמים - שב"כ, גנץ וגורם שהשב"כ עדכן. כשיש חומרים 'שחורים' ועושים בהם שימוש, זה פסול. אני לא חושב שצריך לערב עניינים אישיים. הדובר של המפלגה העיר לי שזה לא הסגנון שלנו".

עוד טען המשנה לראש המוסד לשעבר כי השימוש שעשה נתניהו בחומרים שאסף המוסד מארכיון הגרעין של איראן היה מיותר: "זה פגע במוסד, ואני יודע על מה אני מדבר. כשאתה תוקף מתקנים ושומר על שתיקה, אתה מאפשר לצד השני להכיל את זה. ואז יום אחד ראש הממשלה לוקח אחריות על פעילות בסוריה. למה זה טוב? זה מסוכן מאוד, ראש הממשלה הזה מסוכן מאוד. אין לו גבולות ברצון להיבחר שוב". בן ברק הוסיף כי אריאל שרון היה אחראי לעצירת הגרעין האיראני, ולא נתניהו.


מספר 3 ברשימת כחול לבן, שר הביטחון לשעבר משה יעלון, אמר בשבתרבות בקריית ביאליק כי דבריו של בן ברק על נתניהו נכונים. "כל מה שאמר רם בן ברק - אמת, אבל אנחנו לא משחקים בכללים האלה. לכן אמרנו לו לא לדבר בשפה הזאת, אנחנו לא יורדים למקומות האלה".

עוד הוסיף יעלון על רקע כוונתו של ראש הממשלה להגיש נגדו תביעת דיבה: "שאלו אותי אם אני אומר שביבי בוגד, ואמרתי שפרשת הצוללות עלולה להידרדר עד כדי בגידה. מה הוא קופץ? יש פה שחיתות עמוקה, זו הפרשה הכי חמורה בתולדות המדינה. האם נתניהו מושחת? חד וחלק כן. שיתבע אותי על זה".


יו"ר מפלגת מגן, גל הירש, אמר בשבתרבות בעכו כי הוא קורא לציבור לא להצביע למפלגות שמקדשות את לשון הרע. "מה שמתרחש במערכת הפוליטית בימים האלה זו ירידה לרמה הנמוכה ביותר שיש, ביבים", אמר הירש. "העם רואה לתדהמתו איך מתנהגים הנבחרים שלו ושוכח מה חשוב - אנחנו מחכים ארבעה חודשים לתור לרופא, עומדים בפקק שלוש שעות".

סופרמרקט או אוטובוס? כחול לבן עדיין בקו האש

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, תקפה את כחול לבן בשבתרבות בקריית ביאליק וטענה כי הם פוגעים בגוש השמאל: "נראה לפעמים שמרצ מחוייבת לממשלה בראשות גנץ יותר ממפלגת כחול לבן, שעסוקה בהגדלת המנדטים של עצמה ולעזאזל הגוש. בשביל ממשלת מרכז-שמאל חייבים שמאל, אחרת ימצאו את עצמם נותנים על מגש של כסף עוד קדנציה לממשלת ימין, והפעם גם עם כהניסטים״.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר בשבתרבות בנתניה כי ״מפלגת כחול לבן נראית לי כמו אוטובוס מאסף, שעובר מתחנה לתחנה ואוסף כל דבר". הוא טען כי ביצועיו של בני גנץ כרמטכ"ל במהלך מבצע צוק איתן היו "אסון, כישלון מהדהד".

גם ח"כ עמר בר-לב תקף את רשימת כחול לבן בשבתרבות בגליל העליון, וטען כי מדובר ב"סופרמרקט של דעות". עוד הוסיף בר-לב כי "מצד אחד יש את יאיר לפיד עם תפיסת עולם קפיטליסטית, מול אבי ניסנקורן שהוא סוציאל-דמוקרט. בנושא המדיני יעלון שמדבר על יישוב מיליון מתנחלים ביהודה ושומרון - מול גנץ שלא אומר דבר. אין ספק שבסוף גם המפלגות החרדיות תכנסנה לממשלה של גנץ. לכן חייבים שמפלגת העבודה תוביל בממשלה כזו את הדרך הברורה".