ראש המוסד לשעבר דני יתום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דני יתום: "רפי איתן עמד בראש החץ של לוחמי הסוד והסתר"

ראש המוסד לשעבר מספיד את רפי איתן בכאן רשת ב: "במקרה של רפי מילים לא מסוגלות לבטא את כל ההישגים וההערכה הרבה שלי כלפיו". על פגישת נתניהו־טראמפ אמר: "לא אתפלא אם הוא יחזור עם יונתן פולארד"
קלמן־ליברמן
24 במרץ 2019
10:25

ראש המוסד לשעבר, דני יתום, מספר היום (ראשון) בתוכנית קלמן־ליברמן בכאן רשת ב על בכיר המוסד לשעבר רפי איתן שהלך לעולמו: "הוא תמיד היה בקו הקדמי של לוחמי הסוד והסתר במבצעים עלומים שלמרות חלוף השנים אי אפשר לפרסם אותם או לדבר עליהם".

האזינו לריאיון המלא עם דני יתום בכאן רשת ב:

"שמעתי על רפי עוד מימיו הצעירים לפני שנפגשנו. הוא היה אגדה. הפעם הראשונה שפגשתי בו ממש הייתה כשמוניתי למזכירו הצבאי של שר הביטחון לשעבר משה ארנס. לאחר מכן המשכתי לעבוד איתו עד שסיימתי את תפקידי כמזכיר צבאי ב־2005. הוא היה איש מיוחד. אני יודע שהרבה פעמים מפליגים בשבחים על אנשים שעזבו אותנו, אבל לדעתי במקרה של רפי המילים לא מסוגלות לבטא את כל ההישגים, ההערכה הרבה, והחוב הגדול שאזרחי מדינת ישראל חייבים לו".

בהמשך התייחס איתן לפרשת המרגל הישראלי פולארד: "רפי מונה בשנות ה־50 לראש גוף שתכליתו הייתה לאסוף חומר טכנולוגי במטרה לסייע לתעשיות הביטחוניות להתגבר על קשיים טכנולגיים שנפתרו כבר על ידי אחרים. כדי להשיג את החומר הזה הוא, בן היתר, גייס את יונתן פולארד שהיה אז אנליסט במודיעין של הצי האמריקני, ובמשך שנתיים הוא העביר חומר למדינת ישראל. לאחר שהוא נתפס על ידי ה-FBI האמריקנים טענו, ולא בצדק, שהוא העביר חומר שסיכן וגרם למותם של סוכנים אמריקנים בגוש הסובייטי. הוא נשפט וקיבל עונש חמור בצורה בלתי רגילה. לא עזרו תחנוני כל ראשי הממשלה".

"אני לא אתפלא אם במסגרת המחוות שמעניק הנשיא טראמפ לראש הממשלה נתניהו בשבוע הזה שהוא נמצא בארה"ב - בנוסף להצהרה ולחתימה על כך שרמת הגולן היא חלק מהריבונות הישראלית - יכול להיות שנתניהו יחזור עם פולארד במטרה לחזק את ביבי", הוסיף יתום. "שהרי אנחנו יודעים שלטראמפ יש עניין גדול מאוד בנושא הזה".