רפי איתן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"מטרתו הייתה תמיד אחת - טובת מדינת ישראל": רפי איתן הובא למנוחות

הלווייתו של בכיר המוסד והשר לשעבר, שנפטר בגיל 92, נערכה בנתניה, כשמאות בני אדם מלווים אותו בדרכו האחרונה. רה"מ לשעבר אהוד אולמרט ספד לו: "איתן היה השר החכם, המנוסה, האחראי, החד והיצירתי ביותר בממשלה"
משה שטיינמץ
24 במרץ 2019
15:32
עודכן ב 16:36

השר ובכיר המוסד לשעבר רפי איתן, שנפטר אתמול בגיל 92, הובא היום (ראשון) למנוחות בבית העלמין "מנוחת עולם" שבנתניה. מאות בני אדם ליוו את איתן בדרכו האחרונה, בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ושר העלייה והקליטה יואב גלנט.


אולמרט, שאיתן היה שר בממשלתו, אמר כי איתן "היה השר החכם, המנוסה, האחראי, החד והיצירתי ביותר בממשלה". ראש הממשלה לשעבר הוסיף: "רפי היה מעורב מעורבות מרכזית בפרשת פולארד, הייתי חבר בפורום מצומצם שחקר את הפרשה ורפי הופיע בפנינו. הוא יכול היה לומר המון דברים שפורשים את האחריות על הרבה מאוד אנשים, אבל רפי איתן ישב זקוף צלול וישיר, ואמר 'הכל אני, אף אחד זולתי'. זה היה רגע מכונן. לא חזיתי רבים כמוהו בחיים הלאומיים והציבוריים של מדינת ישראל".

השר יואב גלנט, שייצג את הממשלה, אמר כי "מטרתו של איתן הייתה תמיד אחת: טובתם של מדינת ישראל ויהודי העולם. רפי אמר שהוא חושב שיזכרו אותו רק בזכות תרומתו ללכידת אייכמן, באתי בשם ממשלת ישראל לומר, רפי אנחנו זוכרים הרבה יותר מכך".

נכדיו של איתן ספדו לו: "בשביל הרבה אנשים הוא היה דמות מפתח בחברה הישראלית. אבל בשבילנו הוא היה מי שלקח אותנו לגן שעשועים, שתיבל את הסלט ושהחביא מספיק אפיקומנים לכל הנכדים".

מוקדם יותר היום ראש המוסד לשעבר דני יתום סיפר בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב על חברו. "רפי תמיד היה בקו הקדמי של לוחמי הסוד והסתר במבצעים עלומים, שלמרות חלוף השנים אי אפשר לפרסם אותם או לדבר עליהם", אמר יתום.

האזינו לריאיון המלא עם דני יתום בכאן רשת ב

"שמעתי על רפי עוד מימיו הצעירים לפני שנפגשנו. הוא היה אגדה", נזכר יתום. "הפעם הראשונה שפגשתי בו ממש הייתה כשמוניתי למזכירו הצבאי של שר הביטחון לשעבר משה ארנס. לאחר מכן המשכתי לעבוד איתו עד שסיימתי את תפקידי כמזכיר צבאי ב־2005. הוא היה איש מיוחד. אני יודע שהרבה פעמים מפליגים בשבחים על אנשים שעזבו אותנו, אבל לדעתי במקרה של רפי המילים לא מסוגלות לבטא את כל ההישגים, ההערכה הרבה, והחוב הגדול שאזרחי מדינת ישראל חייבים לו".

מותו של איתן זכה לסיקור גם בכלי תקשורת ברחבי העולם. ה"ניו יורק טיימס" האמריקני הקדיש לו הבוקר כתבה נרחבת. כלי תקשורת בפולין דיווחו אף הם על פטירתו, וציינו כי "נפטר המפקד האחראי לחטיפת אדולף אייכמן".