סרגיי לזרב

במירוץ מול קובי | המועמדים החזקים לניצחון באירוויזיון 2019

כולנו חולמים לראות את האיש שלנו באירופה מביא את הדאבל, אבל האירוויזיון מביא עמו השנה תחרות קשה ואיכותית למדי. פרשננו לענייני אירוויזיון דניאל דונקלמן מסמן את הנציגים שמועמדים לקחת את כל הקופה
דניאל דונקלמן
24 במרץ 2019
16:45

אנחנו ממשיכים לספור את הימים בהתרגשות: בעוד פחות מחודשיים יתקיים האירוויזיון ה-64 באקספו תל אביב, וכולנו נחזיק אצבעות לקובי מרימי, הנציג הישראלי, שינסה לשחזר את הדאבל מלפני 40 שנה בדיוק.

אבל קל זה לא הולך להיות עבור האיש שלנו באירופה - אחרי שכל השירים של אירוויזיון 2019 נחשפו, מסתמן כי צפויה לנו השנה תחרות איכותית וקשה במיוחד. כמובן שהתחרות פתוחה, והכל יכול לקום וליפול על החזרות ובסופו של דבר גם על הביצוע ברגע האמת, אבל כבר עכשיו ניתן למנות בשמם של מספר נציגים שמסומנים כמועמדים משמעותיים במאבק על המקום הראשון.


הנה 7 שירים שיכולים לדעתנו להתמודד על הניצחון באירוויזיון 2019. קובי, כדאי שתרשום הערות.

דאנקן לורנס – Arcade | הולנד

נכון לכתיבת שורות אלו, מדובר בינתיים בפייבוריט הגדול של התחרות, ולא בכדי. זה כנראה השיר הכי מרשים בשמיעה ראשונה מבין כל הפזמונים שנשלחו לתחרות השנה. הזמר-יוצר הצעיר בן  ה-24 הוא פצצת כישרון כריזמטית ורגישה, שמגיע עם שיר עדין על שברון ואהבה נכזבת, שעל הדרך יוציא גם לכם את הלב מהמקום. תחשבו על סם סמית' שר בלדה של אימג'ן דרגונס פינת וואן ריפבליק והגעתם לשיר שהולנד שולחת לתחרות.

השופטים יפרגנו על השיר האיכותי, הכריזמה והקול החודר ימשכו קולות מהבית, וכך התרחיש של ניצחון הולנדי ראשון אחרי בצורת של 44 שנה אינו נראה כל כך מופרך.


סרגיי לזארב – Scream | רוסיה

במובן מסוים, תמונת המראה של דאנקן לורנס היא סרגיי לזארב מרוסיה. סרגיי ורוסיה מגיעים עם בלדה פומפוזית ודרמטית כיאה לאחד מכוכבי הפופ הגדולים במדינה ובשכנותיה. Scream הוא שיר שקשה להתעלם ממנו -  יש שיגידו שהיא בלדה גדולה מהחיים, אך מלאת אוויר וחסרת נשמה ואותנטיות, ואולי אף טכנית מדי לתחרות שבה מחפשים ביצוע עם נשמה גדולה. ועדיין, על דבר אחד אין עוררין - סרגיי הוא פרפורמר בחסד והבלדה הזו אפקטיבית מספיק כדי לכבוש את הקהל והשופטים.

סרגיי והצוות שמאחוריו באים השנה לתבוע את עלבונם: כבר ב-2016 הם נשלחו לייצג את רוסיה וסומנו כמועמדים לניצחון בתחרות בשטוקהולם עם ביצוע גדול מהחיים של השיר You Are the Only One.  למרות שהרוסים ניצחו בהצבעת הקהל באירופה, הם סיימו רק במקום השלישי, בעודם נאלצים לצפות בג'מאלה, נציגת האויבת המושבעת אוקראינה, חוגגת על הבמה עם הניצחון. הפעם, הם נחושים לתקן את העוול שבעיני רבים נעשה להם.

אירוויזיון 2019 - במספרים! >>
חוק וסדר באירוויזיון - החוקים והשינויים הכי בולטים בתולדות בתחרות >>
התחפושות המקוריות (והמוזרות) של נציגי תחרות האירוויזיון >>


קתרין דושקה – Better Love | יוון

יוון הייתה אחת המדינות המצליחות באירוויזיון המודרני עד השנים האחרונות, כולל זכייה של הנציגה היוונית הלנה פפאריזו ב-2005. אבל חלפו שש שנים מאז הפעם האחרונה שסיימה בעשירייה המובילה ונדמה שהיא איבדה כיוון.

מי שמסתמנת בתור הגואלת שלהם השנה היא קתרין דושקה, זמרת קנדית עם שורשים יוונים, שתבצע את Better Love - שיר מעתיק נשימה, מבית המדרש של ענקיות כמו פלורנס וולש ואנני לנוקס, עם המון פוטנציאל להותיר חותם אמיתי בתל אביב, ואולי להחזיר עטרה ליושנה עבור מדינתה.

ג'ון לונדביק – Too Late For Love | שוודיה

עולם האירוויזיון כבר רגיל לראות את שוודיה מתברגת שוב ושוב בצמרת טבלאות ההימורים, והשנה אנחנו שוב רואים אותה בחלק העליון של הטבלה עם להיט הפופ-גוספל Too Late For Love, שמאיים לכבוש את התחרות.

לונדביק ניגש לתחרות עם השוואה מתבקשת, גם בסגנון השיר וביכולותיו כמבצע, לסזאר סאמפסון מאוסטריה, שהגיע למקום השלישי בתחרות אשתקד וניצח את הצבעת השופטים. אבל ג'ון נחוש להוכיח שהוא עומד בזכות עצמו, ושהוא לא נופל לשום משוואה. אם הוא ינצח, שוודיה תשווה את שיא הזכיות בתחרות (7) יחד עם אירלנד. אם לא, לפחות הוא יעשה היסטוריה בתור זמר האירוויזיון הראשון שהתחרה נגד עצמו, מאחר והוא גם חתום כאחד הכותבים של השיר הבריטי.

מחמוד – Soldi | איטליה

זה די נדיר ששיר מהאירוויזיון כבר מתנגן בתדירות גבוהה בתחנות רדיו ברחבי אירופה (כולל בישראל). כזה הוא המקרה עם השיר של איטליה השנה. מדובר באחד השירים הכי רדיופוניים באירוויזיון השנה, עם סיפור חזק מאוד על חוויות הילדות המורכבות של הנציג האיטלקי מחמוד עם אביו.

בפעם האחרונה ששיר שנשלח לאירוויזיון והושמע בהצלחה עוד לפני התחרות, זה היה If I Were Sorry  של הנציג השוודי פראנס ב-2016, והוא הגיע למקום החמישי והמרשים בסוף התחרות. הסיפור שמאחורי השיר והסאונד המאוד עדכני יכולים לעזור לו מאוד בגזרת השופטים, והכריזמה והסטייל של מחמוד יכולים לעזור לו בגזרת הקהל.


מיקלה – Chameleon | מלטה

רבים התאכזבו כשקפריסין חשפו את השיר שלהם, שהיה אמור להיות "פואגו 2.0",  אך לדעת רבים לא עמד בציפיות הגבוהות מהתחרות אשתקד. במיוחד עבורם הגיעה משום מקום דווקא הנציגה של מדינת איים אחרת בים התיכון – מלטה, עם Chameleon. שיר מקפיץ שעושה את העבודה בגדול, ועשוי להיות הסוס השחור של 2019 - כזה שלא סופרים בהתחלה אבל עשוי להפתיע ברגע האמת.

מאחורי השיר עומד אשף אירוויזיונים בדמותו של בוריסלאב מילאנוב, שברזומה שלו תמצאו את הנסיקה בשנים האחרונות של מי שנחשבה שנים ללוזרית התחרות - בולגריה, ושירים שנכנסו לאחד מחמשת המקומות הראשונים בשלוש השנים האחרונות (פעמיים עבור בולגריה ופעם עבור אוסטריה). בנוסף כתב ב-2017 גם עבור סרביה ומקדוניה, והשנה גם חתום על השיר של אזרבייג'אן.

לוקה האני – She Got Me | שוויץ

כמו יוון, גם שוויץ נמצאת במשבר אירוויזיוני - בעשור האחרון היא עלתה לגמר התחרות רק פעם אחת, כשפעמיים רצופות היא מגיעה אחרונה בחצי הגמר שלה. לוקה האני מגיע כדי לנפץ את תקרת הזכוכית שנוצרה לשוויץ בתחרות, ולהפיח חיים בפרויקט האירוויזיון של המדינה.

חמוש בשיר האחרון שהייתם מצפים שיגיע מהמדינה שבאלפים הרגועים, האני הצעיר הוא אחד המועמדים המפתיעים והכמעט בטוחים להגיע לעשירייה ואולי אף מעבר. עם להיט קיץ סטייל דספסיטו ים-תיכוני, והופעה חזקה, לוקה יכול להרים את האקספו (ואולי את אירופה) באוויר.     

עוד אירוויזיון 2019 כאן >> 

הצטרפו לקהילת כאן אירוויזיון בפייסבוק >>