פיטר סיארטו, שר החוץ של הונגריה

שר החוץ של הונגריה לכאן חדשות: "ממשלתנו לא אנטישמית"

פיטר סיארטו ביקר השבוע בארץ וחנך בירושלים נציגות מסחרית. לדבריו, ארצו לא תעביר את השגרירות מתל אביב, אך לשיתוף פעולה בין שתי המדינות יש משמעות גדולה בעבור הונגריה
עמיחי שטיין
24 במרץ 2019
20:02

שר החוץ של הונגריה, פיטר סיארטו אומר כי ממשלת הונגריה אינה אנטישמית. סיארטו הגיע בשבוע שעבר לישראל כדי לחנוך נציגות מסחר חדשה בירושלים. בריאיון מיוחד לכאן חדשות אמר כי ארצו לא תעביר את השגרירות מתל אביב, אך לשיתוף הפעולה בין שתי המדינות יש משמעות גדולה בעבור הונגריה.

"אני די בטוח מניסיוני שההונגרים יכולים לקדם את היחסים רק עם נוכחות בארץ - ולכן החלטנו לפתוח נציגות כאן בירושלים, שעוסקת במסחר ולהגביר את הקשרים הכלכלים.", אמר שר החוץ ההונגרי. בכל פעם שאני מקבל החלטות שעוסקות במדיניות חוץ אני לא מסתכל על זה מזווית של אחרים. זהו לא צעד לקראת שגרירות, אנחנו בתל אביב וזה לא צפוי להשתנות".

סיארטו נשאל האם ביקורו מהווה הבעת תמיכה בראש הממשלה נתניהו. "אנחנו לא מתערבים במערכת הבחירות של מדינות אחרות. אני חושב שזה ברור שצריך להשאיר את החלטה לעם הישראלי ותמיד נכבד את זה. לשני המנהיגים, אורבן ונתניהו, מערכת יחסים קרובה ויש לזה השפעה טובה מאוד על היחסים שבין שתי המדינות. מעולם לא הייתה מערכת יחסים טובה שכזאת. אנחנו נשמח להמשיך לפעול עם ראש הממשלה הישראלי הנוכחי. אם תהיה החלטה אחרת נכבד אותה.

לשאלה האם ממשלת הונגריה מצטערת על הקמפיין נגד המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס השיב פיטר סיארטו: "כשאנו מתעמתים איתו זה לא קשר לדת. לא מעניינת אותנו הדת שלו. זה החזון שלו. יש לנו חזון שונה לגבי עתיד אירופה ועתיד הונגריה בניגוד אליו. הוא הראשון שיצא פומבי וקרא לשנות את הרכב אוכלוסיית אירופה ולהביא מהגרים. הוא הראשון שהצהיר שהוא רוצה להעיף את הממשלה, מממן ארגוני זכויות אדם נגד הממשלה. ואני שואל: אם מישהו נכנס אתך לעימות על המדיניות שלך, אז האם אסור לנו להגיב?"

שר החוץ של הונגריה המשיך ואמר כי ממשלתו יכולה להתגאות ברקע שלה בכל הנוגע למלחמה באנטישמיות. "הכרזנו אפס סובלנות כלפי אנטישמיות. אנחנו גאים בכך שהקהילה הגדולה ביותר במרכז אירופה גרה בהונגריה. אתה תראה שאין צורך בשומרים, או אנשי אבטחה שעומדים עם נשק כי בטחון הקהילה היהודית מובטח".

הוא נשאל גם על אמירות של נתניהו כי העבודה שלו עם קבוצות באירופה נועדה לתקוע אצבע בעין של האירופים. "אנחנו לא צריכים לקחת אחריות על אמירות שלא שלנו" אמר. "הוא צריך להיות אחראי לאמירות האלה. היינו שמחים לראות יחסים טובים בין אירופה לבין ישראל. אני לא מרוצה מרמת שיתוף הפעולה בין ישראל לאיחוד".

הוא התייחס לבחירות באיחוד האירופי: "אלה יהיו הבחירות הגורליות ביותר לפרלמנט האירופי מאז ומעולם. יש נושא מרכזי כשאלה על סדר היום: הפרלמנט הנוכחי תומך בהגירה ואנחנו רוצים לשנות זאת. מדיניות ההגירה שלנו מתבססת על עמדת הציבור שלנו. הם אמרו את זה מספר פעמים במשאלי עם בהחלטות פרלמנט - העם אומר את דברו ולא רוצה מהגרים שיכנסו להונגריה. ולכן חסמנו את הגבול שלנו והבהרנו שהדרך היחידה להיכנס היא הדרך החוקית".