פייסבוק
צילום: אי-פי

פייסבוק: חסמנו יותר מ-2,600 חשבונות מזויפים, חלקם פעלו בישראל

הרשת החברתית הודיעה כי הסירה שורה של עמודים, קבוצות וחשבונות בפייסבוק ובאינסטגרם שזוהו כ"לא אותנטיים", כחלק מהמאבק בהפצת מידע כוזב
עמיחי שטיין וגיא בריצמן
26 במרץ 2019
10:55

פייסבוק מעלה הילוך במלחמה בפייק ניוז: הרשת החברתית הודיעה היום (שלישי) כי היא הסירה 2,632 עמודים, קבוצות וחשבונות בפייסבוק ובאינסטגרם שזוהו כ"בעלי התנהגות לא אותנטית". בין העמודים שהוסרו נמצאים גם כאלה שפעלו בישראל.

בהודעת החברה נמסר כי הוסרו עמודים פיקטיביים במסגרת המאבק בהפצת מידע כוזב, ומניעת מעורבות של גורמים זרים בבחירות ברחבי העולם. רק לפני כחודשיים דיווחה פייסבוק כי חשפה והסירה מאות עמודים וחשבונות שהופעלו מאיראן, ונועדו "להטות את השיח הפוליטי בישראל ובמקומות נוספים בעולם".

בהודעה שמסרה אז, דיווחה פייסבוק כי הדפים שהוסרו כללו תוכן אנטי-ישראלי וביקורת על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וגורמים ממשלתיים אחרים, באנגלית ובשפות נוספות. עוד צוין כי מקורה של פעילות זו באיראן, והיא כוונה "לאנשים ברחבי העולם, אם כי במידה רבה יותר במזרח התיכון, לרבות ישראל ובדרום אסיה". הפעילות נעשתה על ידי יצירת חשבונות מזוייפים, שפעלו להטעות אחרים באשר למי הם ומה כוונותיהם האמיתיות.

בתחילת ינואר דווח כי אנשי סייבר ישראלים הצביעו על פעילות מובהקת ובולטת ברשתות החברתיות המזוהה עם רוסיה ועם איראן. פעילות זו, לדברי אותם מומחי סייבר, נמצאת בעלייה מאז ההודעה על הקדמת הבחירות בישראל.

כחלק מניסיונה של הרשת של מארק צוקרברג להיאבק בתופעה, פייסבוק הודיעה על השקת כלים לבדיקת שקיפות של מודעות פוליטיות. במסגרת המהלך, המפרסמים יחוייבו לקבל הרשאה לרכישת מודעות לבחירות, ויספקו למשתמשים יותר מידע לגבי המודעות.