מנדלבליט ונתניהו בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש לבנט: מסרב להורות לנתניהו לכנס את הקבינט

הבוקר הודיע ראש הממשלה על ביטול ישיבת הקבינט המתוכננת ליום רביעי לאחר שיו"ר הימין החדש פנה בעניין זה למנדלבליט. היועמ"ש נימק: הדבר מצוי בתחום אחריותו של נתניהו
גילי כהן ותמר אלמוג
31 במרץ 2019
16:44

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, השיב היום (ראשון) ליו"ר הימין החדש, השר נפתלי בנט, כי הוא מסרב להורות לראש הממשלה בנימין נתניהו, לכנס דיון בקבינט המדיני-ביטחוני בנושא רצועת עזה.

במכתב ששיגר לבנט כתב מנדלבליט כי "אין הוראת חוק העוסקת במפורש בעניין זה", אך תקנון עבודת הממשלה קובע כי ראש הממשלה הוא שאחראי לקביעת סדר היום של ישיבות הקבינט, וכי כל אחד מחבריו רשאי להציע לו להעלות נושא לסדר היום.

עוד כתב היועץ המשפטי לממשלה כי התקנון קובע כי הקבינט יתכנס לישיבה אחת לשבועיים, "אלא אם כן החליט ראש הממשלה אחרת. פנייתך עוסקת, אפוא, בנושא המצוי באופן מובהק בתחום סמכויותיו ואחריותו של ראש הממשלה, במסגרת השיח המתנהל בינו לבין שרי הממשלה, ובמקרה זה – אל מול חברי הקבינט".

הבוקר הודיע נתניהו על ביטול ישיבת הקבינט המתוכננת ליום רביעי לאחר שהשר בנט פנה בעניין זה למנדלבליט. בתגובה אמר בנט כי "מדובר בהפקרת תושבי הדרום בשביל פוליטיקה. כשנופלים טילים על הדרום, תושבי הדרום וההגנה עליהם מפני רקטות לא יכולים להיות בני ערובה של קמפיין בחירות. יש לכנס מיד את הקבינט לקבל החלטה להכריע את ארגון הטרור חמאס".

נתניהו עצמו אמר אמש בהתייחס למתיחות בדרום: "ההנחיה שלי היא להשאיר את הכוחות במקום. אנחנו לא יודעים אם הרגיעה תימשך – אנו ערוכים לכל התפתחות". פחות משעה לאחר שפרסם את הסרטון שוגרו חמש רקטות משטח עזה לישראל.  למרות זאת, ישראל פתחה היום מחדש את המעברים ארז וכרם שלום.