נתניהו וגנץ
פלאש 90

ליכוד מול כחול לבן - שיטות העבודה של המפלגות

במפלגתו של בני גנץ ינסו להגדיל ככל האפשר את הפער בינם לבין הליכוד, לא רק על חשבון העבודה אלא גם כולנו והימין החדש. בליכוד חוששים משתיית מנדטים עד כדי איבוד מפלגות הלוויין. הישורת האחרונה
יואב קרקובסקי
02 באפריל 2019
21:16

שבעה הימים האחרונים לפני יום הבוחר – לשתי המפלגות הגדולות כחול לבן והליכוד גישות שונות להביא את הניצחון.

בכחול לבן אמצו את גישת המפלגה הגדולה - שוברת גושים. ככל שנהיה גדולים יותר, גם מפלגות שמזדהות לפני הבחירות במחנה הימין-חרדים, יכולות להיות שותפות פוליטיות. אנשי גנץ מאמינים שכולנו, ישראל ביתנו והחרדים, עשויים להחליף צד, ולהיות חלק ממשלת גנץ.

בין היתר מנסים להדגיש בכחול לבן בשיחות שהם מקיימים כי ממשלה בראשות בנימין נתניהו היא ממשלה זמנית בעלת תאריך תפוגה קרוב ברגע שבו יחליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מה גורלו של נתניהו לאחר השימוע, לכל היותר בסוף השנה.

בינתיים מנסים בכחול לבן לגדול: הם רואים את שמונה-תשעה המנדטים של מפלגת העבודה כמאגר אחד, אבל נזהרים לא להקטין את העבודה יותר מדי. בסקרים שלהם הם מגלים שהעדיפות השנייה של חלק ממצביעי כולנו, ואפילו של חלק מהמצביעים הימין החדש היא כחול לבן. זו הסיבה שחשוב לגנץ ואנשיו לומר זה כבר לא ימין ולא שמאל. כחול לבן מאמינים שהגדילה שלהם במנדטים תהיה על חשבון המפלגות הקטנות – בינוניות בימין. 

מפלגת כחול לבן

מפלגת כחול לבן | צילום: פלאש 90 

תיבת המסרים של כחול לבן לשבוע האחרון: נתניהו עם ותק של 13 שנים כראש הממשלה, הגיע הזמן להחליף, יש להגיע לפער גדול על פני הליכוד, וממשלת נתניהו קצרת מועד. כך הם מקווים להביא קולות גם מהמחנה השני.

אגב רק מפלגה אחת מהשמאל נמצאת בסכנה, על גבול אחוז החסימה, ואיש לא נרעש לשמור עליה – רע"ם-בל"ד מדשדשת בין ארבעה לחמישה מנדטים. אם לא תעבור – מחנה השמאל-מרכז יקטן, וסיכוייו של גנץ להרכיב ממשלה יקטנו. למרות זאת, איש בשמאל הציוני או במרכז לא מביע דאגה לגורל מפלגתה לשעבר של חנין זועבי.

הליכוד, כלומר בנימין נתניהו, יותר זהיר. הוא כבר מנוסה ויודע, הוא לא יכול לגדול אפילו בקול אחד ממחנה המרכז-שמאל. אם נתניהו יאמץ את גישת המפלגה הגדולה – הוא ידרוס את שותפיו הטבעיים, ובניגוד לגנץ, הוא לא יכול לסמוך על מפלגות מהגוש השני שירוצו אליו לקואליציה, בתנאים נוחים בעבורו.

נתניהו טרם החליט אם ללכת על קמפיין הגאוועלד שאיפיין את ארבעת הימים האחרונים של הבחירות לפני ארבע שנים. אז הוא שאב את קולות הבית היהודי וש"ס וגדל מ-22 עד 24 מנדטים בסקרים, ל-30.  ראש הממשלה רוצה להבטיח לעצמו קואליציה דומה לנוכחית. הוא רוצה את איחוד מפלגות הימין חזקות, הוא רוצה את ש"ס יציבה עם חמישה עד שישה מנדטים, ולא רוצה לראות את הימין החדש נעלם, או מגרד את אחוז החסימה, בשל אובדן אלפי קולות. למרות זאת, לא יהיה אכפת לו אם לבנט ושקד תהיה מפלגה קטנה של חמישה מושבים. 

המטרה העיקרית של קמפיין הליכוד נכון לעכשיו היא שלילת הלגיטימציה של גנץ לשמש ראש הממשלה עם הסיסמה "זה גדול עליו", סיפורי הפריצה לנייד, ההטרדות המיניות לכאורה, ידיעות שהופצו בין היתר באמצעות צייצני הימין שכונו השבוע בוטים. 

בבחירות הקודמות זו הייתה ציפי לבני, הפעם זה יאיר לפיד. בליכוד מנסים להדגיש כל הזמן שכחול לבן מחביאים את הרוטציה, ובעצם יש פה את לפיד כראש ממשלה שני. הם עושים זאת בשל רמת ההתנגדות הרגשית שמעורר לפיד בקרב הבוחרים של הימין – כך הם מאמינים שילכדו את המחנה, וימנעו ממתלבטים לנוע למחנה השני.
שבעה ימים – זו מפת הדרכים לניצחון של שתי המפלגות. סקרים שיבצעו במטות בימים ובשעות האחרונות לפני פתיחת הקלפיות עוד עשויים לשנות את האסטרטגיה והטקטיקה.