נשיא אלג'יריה היוצא, בותפליקה
צילום: אי-פי

אחרי 20 שנות שלטון: נשיא אלג'יריה הודיע רשמית על התפטרותו

הצבא במדינה קרא לעבד אל-עזיז בותפליקה לצאת לנבצרות, והוא הודיע על סיום תפקידו. הפרלמנט ויו"ר בית הנבחרים ימלא את מקומו
רועי קייס
02 באפריל 2019
23:25

נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בותפליקה בן ה-82, התפטר הערב (שלישי) באופן רשמי מתפקידו אחרי 20 שנה בתפקיד. בותפליקה הגיש את התפטרותו למועצה החוקתית ובכך נענה באופן מלא לדרישה של הציבור שיצא בהמוניו לרחובות בתקופה האחרונה במחאה על המשך שלטונו.

ההתפטרות של בותפליקה מגיעה שעה קלה אחרי ישיבה של הרמטכ"ל האלג'יראי, קאיד סאלח, עם מפקדי הצבא שבה קרא ליישם את הסעיף 102 בחוקה לאלתר ולהכריז על נבצרות הנשיא, אם אינו יכול לתפקד מבחינה בריאותית.

בכלי התקשורת הערביים נטען כי הושמעה ביקורת על ההודעה שפורסמה אתמול מלשכת הנשיאות האלג'יראית ולפיה, בותפליקה יפרוש עד 28 באפריל - המועד הרשמי של סיום כהונתו הרביעית - ויקבל החלטות חשובות לגבי תקופת המעבר במדינה.

צילום: אי-פי

הודעת הצבא הערב סללה למעשה את הדרך להתפטרות הרשמית של בותפליקה החולה, שמרותק לכיסא גלגלים כבר כמה שנים אחרי שעבר אירוע מוחי. המחאה נגדו החלה אחרי שהודיע על כוונתו להתמודד לקדנציה חמישית בבחירות שהיו מתוכננות ב-18 באפריל. בעקבות המחאה ניסה בותפליקה להיענות חלקית לדרישות והכריז כי לא יתמודד בבחירות הבאות ולא יתמודד לקדנציה חמישית, אך במקביל דחה את הבחירות למועד לא ידוע.

את הציבור האלג'יראי הצעד הזה לא סיפק, והוא המשיך להפגין בעיקר בסופי השבוע. גם הצבא נטש את בותפליקה וגם מפלגת השלטון, חזית השחרור הלאומית, הצטרפה לקריאת הצבא. הערב כבר יצאו אנשים לרחובות אלג'יריה כולל כדי לחגוג את התפטרות הנשיא. המשמעות הפרקטית של התפטרותו היא שהמועצה החוקתית תתכנס כדי לאשרר באופן רשמי שמשרת הנשיא התפנתה. בהמשך יתכנס הפרלמנט ויו"ר בית הנבחרים ימלא את מקומו של הנשיא באופן זמני למשך 90 יום, שבמהלכן יתקיימו בחירות לנשיאות המדינה.