t
האקתון אירוויזיון

האקתון האירוויזיון הראשון יצא לדרך

עשרות מתכנתים, מעצבים, יזמים וחובבי אירוויזיון התכנסו בתל אביב היום למרתון אינטנסיבי ומרגש של 24 שעות לפיתוח פתרונות וחוויות טכנולוגיות חדשניוות עבור צופי האירוויזיון. קפצנו לאירוע לראות מה מתחולל שם
מערכת כאן
04 באפריל 2019
12:45

אומת הסטארט-אפ הצטרפה באופן רשמי לחגיגות האירוויזיון הבוקר (ה'), עם פתיחת ה-Eurohack, האקתון האירוויזיון הראשון, המתקיים בתל אביב.

30 צוותים, הכוללים מפתחי תוכנה, מנהלי מוצר, מעצבים, יזמים וגם חובבי אירוויזיון מושבעים, התכנסו בחלל "מיקרוסופט ריאקטור" למרתון של 24 שעות המוקדש כולו לפתרונות נגישות וחווית צפייה לתחרות האירוויזיון, שתתקיים השנה בישראל. את ההאקתון עורכת חברת BLEE Hackathons בחסות "כאן", תאגיד השידור האירופי EBU ו- MyHeritage, ובשיתוף עם מיקרוסופט ישראל, רשות החדשנות, מועדון חובבי האירוויזיון הבינלאומי OGAE, וקבוצת הקניין הרוחני ריינהולד כהן.

המוח היהודי ממציא לנו פטנטים לאירוויזיון. צילום: בן אליעד

את אירוע ההאקתון פתח דביר צנוע, מייסד Blee Hackathons, שבירך וקיבל את עשרות המשתתפים הנרגשים:"אתם לוקחים חלק באירוע היסטורי. זאת הפעם הראשונה שבה טכנולוגיה פוגשת את האירוויזיון בתצורה כזו, וזה ראוי שאירוע כזה מתקיים בפעם הראשונה בלב ליבה של אומת הסטארט-אפ, כאן בתל אביב". לאחר מכן, הוצג וידאו עם יון אולה סאנד, המפקח על תחרות האירוויזיון, שגם רצה למסור כמה מילים למשתתפים:"זה אירוע מאוד משמעותי עבורנו. אנו תמיד מחפשים רעיונות חדשים להפצה ופתרונות דיגיטליים. אנחנו חושבים שההאקתון היא יוזמה נהדרת, ואנחנו מחכים לרעיונות שיצאו מההאקתון, שאולי יוכלו לעמוד לרשותנו באירועי האירוויזיון העתידיים".

דביר צנוע, מייסד Blee Hackathons, מברך את הצוותים המשתתפים. צילום: בן אליעד

במוקד ההאקתון עומדים שני אתגרים מרכזיים עבור הצוותים המשתתפים: האתגר הראשון - אתגר הנגשת האירוויזיון בדיגיטל של כאן: הצוותים מתבקשים לפתח פתרונות טכנולוגיים להנגשת השידורים החיים השונים עבור אוכלוסיות המתמודדות עם מוגבלויות שונות, ביניהם עיוורים, חירשים ואנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות. השנה כזכור, יועברו שידורי תחרות האירוויזיון במתכונת חדשנית ומונגשת לצפייה.

במסגרת האתגר השני, אתגר החוויה של OGAE, הצוותים התבקשו לפתח פתרונות טכנולוגיים שיוסיפו לחוויית הצפייה מימד אינטראקטיבי, תוכני ועשיר יותר עבור הפלטפורמות הדיגיטליות בהן יועברו שידורי התחרות.

צנוע הציג את שלושת הקריטריונים שבהם על הצוותים להתמקד במסגרת ההאקתון  - 

רמת ההשפעה של הפתרון על הצופים עם החידוש המוצג על ידי הצוות, הטכנולוגיה החדשנית שהפתרון עושה בה שימוש, וכדאיות של השימוש בפתרון, בכל מה שנוגע להפצה ונגישות של הפיתוחים המוצגים. לאורך ההאקתון, יועמדו לרשות הצוותים מנטורים שיסייעו להם במציאת פתרונות לבעיות ושאלות העולות במהלך הפיתוח.

האירוע יגיע לסיומו למחרת, בשישי בבוקר בשעה 09:00, אז יוצגו הרעיונות שפותחו במסגרת ההאקתון בפני חבר השופטים, שיבחרו 10 רעיונות שיעלו לגמר הגדול. הצוותים יקבלו כ-3 וחצי שבועות לגימור ושיוף הפיתוחים שלהם שיוצגו בפני חבר שופטים מיוחד, שיכלול גם את יאן אולה סאנד. הצוותים שיגיעו לשלושת המקומות הראשונים בגמר יקבלו כרטיסים לחצאי הגמר והגמר הגדול של אירוויזיון 2019. בנוסף, הצוותים המנצחים יוזמנו לפגישות המשך עם איגוד השידור האירופי ותאגיד השידור "כאן" לבחינת פיילוט עם הפתרונות שלהם.

 צילום: בן אליעד

בין המנטורים הלוקחים חלק בהאקתון נמנה גם דימה פטרוק, העובד במחלקת החדשנות של איגוד השידור האירופי (EBU). רק לפני יומיים הוא שמע על האירוע המתוכנן, ותוך פחות מ-12 שעות הוא כבר הגיע לתל אביב, נלהב לקחת חלק באירוע: "אנחנו תמיד עובדים על פלטפורמות חדשות וטכנולוגיות שיכולות לשפר את חווית הצפייה של הצופים" סיפר פטרוק לכתבנו - "אנחנו רוצים לראות רעיונות מעניינים, שיוכלו להותיר חותם משמעותי ואולי לעשות בהם שימוש בעתיד. זה לא ההאקתון הראשון שבו אני משתתף, אבל זה הראשון שבו אני משמש מנטור, וזה נחמד להיות חלק מאירוע כזה".

מיקרוסופט לוקחת גם חלק משמעותי באירוע ההאקתון, והעמידה לרשות הצוותים שלל כלים טכנולוגיים חדשניים אשר יעמדו לרשות צוותי הפיתוח שיוכלו להיעזר בהם - תשתיות פיתוח, כלים למציאות רבודה, מציאות מדומה, תוכן וידאו, ועוד. אדיר רון, מנהל תחום קוד פתוח וחדשנות במיקרוסופט, סיפר ל"כאן" על החשיבות שלהם לקחת חלק בהאקתון: "אנחנו כל הזמן מנסים לחשוב מה אפשר לחשוב באופן הטכנולוגי, מה אפשר לעשות כדי לשדרג את החוויה שתהפוך ליותר אפקטיבית", סיפר לכתבנו - "מה שאנחנו רוצים לראות בהאקתון, זה איך לוקחים טכנולוגיות כמו זיהוי תמונות, זיהוי וידאו, תמלול טקסטים אוטומטיים,  זיהוי צבעים וצורות ומיישמים אותם בצורות חדשניות. כל אלה יכולים ליצור משהו פתוח וחי יותר לצפייה. יש פה הרבה רעיונות שיכולים להתאים לבעלי מוגבלויות שונות ולחבר אותם לחוויה גדולה ורחבה כמו האירויזיון".

צילום: בן אליעד


הצטרפו לקהילת כאן אירוויזיון בפייסבוק >> 

עוד אירוויזיון 2019 >>