הפגנה בסוריה נגד ההכרה האמריקנית ברמת הגולן
צילום: אי-פי

שר החוץ הסורי: "גם האופציה הצבאית לשחרור הגולן קיימת"

וליד אל-מועלם הצהיר במסיבת עיתונאים עם עמיתו מוונצואלה כי רמת הגולן "תשוחרר בכל האמצעים", אך הדגיש: "העדיפות הראשונה שלנו היא להילחם בטרור"
שמעון מיג'אן
04 באפריל 2019
13:28

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, איים היום (חמישי) כי קיימת "אופציה צבאית" לשחרור רמת הגולן, על רקע ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל באזור. במסיבת עיתונאים שערך עם מקבילו מוונצואלה, המבקר כעת בסוריה, אמר אל-מועלם כי "סוריה אמרה במשך זמן רב שהגולן ישוחרר בכל האמצעים".

במענה לשאלות העיתונאים, הדגיש הבכיר הסורי כי הסכם הפרדת הכוחות שנחתם בין ארצו לבין ישראל ב-1974 עודנו תקף – אך האשים שישראל מפרה אותו. עם זאת, לדבריו, העדיפות הראשונה של סוריה היא להילחם בטרור, משום שהוכח כי "הטרוריסטים משתפים פעולה עם ישראל וארצות הברית".

"לכל מערכה יש את סדרי העדיפויות שלה ואת ההכנות שלה. היום העדיפות הסורית היא לשחרר את שטחי סוריה מהטרור", הדגיש שר החוץ. הוא הוסיף: "הזכות שלנו על רמת הגולן לא מתבטלת מתוקף התיישנות. זו זכות קבועה והאדמה קדושה. כל פיסת אדמה מהשטחים הסוריים הכבושים תשוחרר – בין אם זה בדרום ובין אם זה בצפון".

שר החוץ הסורי התייחס גם לתקיפות שמיוחסות לישראל ואמר כי "על ישראל להפסיק את התקיפות שלה בסוריה וכל התירוצים שלה בעניין בסיסים ומחסנים איראניים - שקריים". אל-מועלם הדגיש כי "ישראל היא מדינת אויב".

בתחילת השבוע גינו חברות הליגה הערבית את החלטה של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן. זאת, בתום פסגת הליגה שנערכה בתוניסיה.

מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-ר'יט, קרא לשרי החוץ הערבים "להמשיך ולהיאבק בכל האמצעים המדיניים" נגד ההחלטה האמריקנית. בנוסף, הוא ביקש לפנות למועצת הביטחון כדי להעביר הצעת החלטה נגד ההכרה, ולפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג על מנת להביא לביטול ההכרה של וושינגטון.