גורם בעזה: הפלגים הנחו להפסיק את בלוני התבערה, ההפגנה תהיה לא אלימה

חבר בוועד של מארגני "צעדות השיבה" בגבול אמר לכאן חדשות כי המשתתפים בהפגנות בסוף השבוע יורחקו מהגדר, תמורת התחייבות ישראלית שלא לפתוח לעברם באש חיה. הוא הוסיף כי תוך שבועיים אמורים להיכנס לרצועה 100 מיליון דולר
רועי קייס
04 באפריל 2019
13:43

לקראת סוף שבוע מתוח נוסף בדרום, חבר בוועד של מארגני "צעדות השיבה" בגבול עזה אמר היום (חמישי) לכאן חדשות כי אכן יצאו הנחיות מטעם המארגנים והפלגים להפסיק את שיגור בלוני התבערה ואת הפעילות של "יחידת ההטרדה הלילית". ההנחיה ניתנה על רקע ההבנות ההולכות ומתגבשות בין הפלגים לישראל בתיווך מצרי.

לטענת אותו גורם, הושגה הסכמה בין הצדדים שההפגנה מחר בגדר תהיה לא אלימה. המפגינים יורחקו מהגבול, וישראל, מצדה, תתחייב שלא לפתוח באש חיה לעבר המשתתפים.

הגורם פירט את לוח הזמנים שהציגו המצרים בפני הפלגים ברצועה. לדבריו, כבר בתוך שבועיים ישראל אמורה לאפשר הכנסה של חומרים דו-שימושיים, העלולים לשמש גם לטרור, ושהכנסתם נאסרה עד כה. בנוסף, אמורים להיכנס לרצועה 100 מיליון דולר – 40 מיליון מקטר ו-60 מיליון נוספים מהאיחוד האירופי.

כחלק מההבנות, הגורם בעזה אמר שתוך חצי שנה אמורים להפעיל מחדש את קו החשמל 161, שנמצא באחריות הרשות הפלסטינית. המהלך אמור לשפר את אספקת החשמל לרצועת עזה. בנוסף, ישנה תוכנית להנחת צינור גז והקמת אזור תעשייה בקרני – הכול במטרה לשפר את המצב ההומניטרי ברצועה. "אם ישראל לא תעמוד בהתחייבויות שלה, פנינו להסלמה", הוא הזהיר.

הדברים של הגורם מצטרפים לדיווחים מאתמול, שלפיהם התקבלה בחמאס ובג'יהאד האסלאמי החלטה להפסיק כל סוג של פעילות אלימה בגבול עם ישראל עד להודעה חדשה על רקע המאמצים להגיע להבנות על רגיעה. למרות זאת, מוקדם יותר התגלה צרור בלוני תבערה בבית העלמין שבקרית גת, ששוגר מרצועת עזה. אזרחית התקשרה למשטרה ובתוך זמן קצר הגיעו למקום חבלנים, שניטרלו את הפריט המחובר לבלון.