סינוואר, ארכיון
צילום: AP Photo/Khalil Hamra

סינוואר מאיים: "האצבעות שלנו על ההדק"

מנהיג חמאס בעזה בירך על מה שכינה שורה של הישגים עבור תושבי הרצועה, וגם על תפקידה של מצרים במגעים שהביאו להבנות מול ישראל. עם זאת הוא הוסיף: "נהיה המגן והחרב של העם שלנו"
רועי קייס
06 באפריל 2019
15:48

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר היום (שבת) בכינוס שהתקיים בעזה כי "האצבעות שלנו על ההדק והן יישארו לחוצות על ההדק כדי להגן על העם שלנו. אנחנו נהיה המגן והחרב שלו". את הדברים אמר על רקע ההבנות המסתמנות בין ישראל לחמאס על שקט בגבול הרצועה.

סינוואר גם הוסיף כי "אנחנו חיזקנו את התפקיד המצרי ואת היחסים עם המצרים והיה למצרים תפקיד משמעותי בהקלת המצור שמוטל על עזה ואנחנו אסירי תודה". סינוואר אמר גם שבמהלך השנה האחרונה "השגנו עם העם השלנו שורה של הישגים, ובהם הכשלת כל הניסיונות שנועדו לערער את שלום הבית בעזה".

עוד אמר סינוואר כי למרות הסביבה המסובכת שאופפת את הסוגיה הפלסטינית, "הצלחנו יחד עם העם שלנו להכריח את העולם כולו להציב את סוגיית המצור שמוטל על עזה על סדר היום ולחפש לה פתרונות".

מנהיג חמאס שלח איום לעבר ישראל: "אם תיכפה עלינו מלחמה, אני מתחייב שישראל תפנה את היישובים לא רק בעוטף עזה, אלא גם באשדוד, בנגב, באשקלון וגם בתל אביב. רשמו את ההבטחה הזאת". 

במהלך הכינוס הציג סינוואר את ההבנות שהושגו בעניין הרצועה וביניהן - פתירת בעיית החשמל על ידי ייבוא דקל והמשך הזרמת החשמל מהקווים הישראליים. עוד סוכם על קביעת לוח זמנים להנחת קו גז לתחנת הכוח ברצועה ומתן הקלות לייבוא של ציוד אנרגיה סולרית. סינוואר הוסיף כי קטר תעביר 30 מיליון דולר על בסיס חודשי עד סוף השנה לעזה. הכסף מיועד לעניים ובוגרי אוניברסיטאות. 

אתמול, למרות הדיווחים על הבנות בין ישראל לחמאס, התעמתו כ-11,000 פלסטינים עם כוחות צה"ל בחמישה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה. הפלסטינים יידו אבנים וצמיגים לעבר הלוחמים שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. משרד הבריאות בעזה דיווח על 63 פצועים במהומות. 

לוחמי צה"ל עצרו חשוד שחצה את גדר המערכת בדרום הרצועה. על החשוד לא נתפס נשק והוא הועבר לחקירת כוחות הביטחון.

חבר בוועד של מארגני "צעדות השיבה" בגבול עזה אמר שלשום לכאן חדשות כי יצאו הנחיות מטעם המארגנים והפלגים להפסיק את שיגור בלוני התבערה ואת הפעילות של "יחידת ההטרדה הלילית". ההנחיה ניתנה על רקע ההבנות ההולכות ומתגבשות בין הפלגים לישראל בתיווך מצרי.

הגורם פירט את לוח הזמנים שהציגו המצרים בפני הפלגים ברצועה. לדבריו, כבר בתוך שבועיים ישראל אמורה לאפשר הכנסה של חומרים דו-שימושיים, העלולים לשמש גם לטרור, ושהכנסתם נאסרה עד כה. בנוסף, אמורים להיכנס לרצועה 100 מיליון דולר – 40 מיליון מקטר ו-60 מיליון נוספים מהאיחוד האירופי.

במקביל לדיווח על ההנחיות של הפלגים בעזה להפסיק את שיגורי בלוני התבערה, שלשום התגלה בבית העלמין בקריית גת צרור של בלוני תבערה שהגיע לעיר מרצועת עזה. אזרחית התקשרה למשטרה ובתוך זמן קצר הגיעו למקום חבלנים. הם ניטרלו את הפריט שחובר לבלון והסכנה המיידית חלפה.