כלא קציאות
צילום: שב"ס

גורמים פלסטינים: אסירים החלו בשביתת רעב בבתי הכלא

הגורמים מסרו לכאן חדשות שמדובר בעשרות מבכירי האסירים באגפי חמאס, אך שב"ס מסר כי בפועל מדובר בשני אסירי חמאס בלבד, שלא נמנעים משתייה. דובר רשות האסירים טוען: נתנו הארכה לשב"ס כדי להיענות לדרישות ולמנוע את התפשטות השביתה
נורית יוחנן, שמעון מיג'אן ורום ליאור
07 באפריל 2019
09:43
עודכן ב 11:55

גורמים פלסטינים אמרו היום (ראשון) לכאן חדשות כי האסירים הפלסטינים החלו את שביתת הרעב שלהם בבתי הכלא. על פי אותם גורמים, כמה עשרות מבכירי האסירים באגפי חמאס החזירו את ארוחות הבוקר שלהם - אך לדברי שירות בתי הסוהר מדובר בשני אסירים, לא בכירים, בלבד. לפי שעה השניים לא נמנעים משתיית מים.

דובר רשות האסירים, חסיין עבד רבו, אמר בריאיון לרדיו פלסטיני כי "האסירים העניקו ארכה לשירות בתי הסוהר על מנת שיענה לדרישותיהם, וכי הם מצפים לתשובה בשעות הקרובות". בין השאר, האסירים דורשים את הסרת מכשירי המיסוך מהאגפים, הסרת העונשים שהוטלו על אסירים בכלא קציעות בעקבות דקירת הסוהרים, ארגון ביקורים של קרובי משפחה מעזה, חידוש ערוצי הלויין, חידוש הקניות בקנטינה וקבלת טיפול רפואי.


אתמול דווח כי השיח בין הנהלת בתי הכלא לאסירים צפוי להימשך עד היום בצוהריים, כדי למנוע את התפשטות השביתה. בתוך כך, השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס אתמול לשביתת האסירים ב"שבתרבות" בכפר סבא, ואמר כי שירות בתי הסוהר נערך לתגבר רופאים ופרמדיקים בתוך הכלא, כדי שלא יהיה צורך לפנות את האסירים."כמה שפחות שיצאו ויציפיו בתי חולים אזרחיים. אנחנו מקווים שהם יישברו לפני כן".

לדברי ארדן, השביתה תהיה מדורגת: "מחר אמורים להתחיל אותה ראשי חמאס ולאחר כמה ימים עשרות מחבלים נוספים, כמו אלה שהובילו את הפיגוע במלון פארק. שבוע לאחר מכן יצטרפו עוד מאות אסירים. זה נכון שלאסירים הפלסטינים יש מעמד, אבל כמו לפני שנתיים - כשברגותי הוביל שביתת רעב המונית - הם לא הצליחו להדליק את השטח ולגרום להפגנות המוניות. בזמנו אנחנו גרמנו לברגותי להאמין שאת הטורטית העביר לו מישהו מהצד שלו אבל אלה היינו אנחנו שהעברנו לו אותה".

הנהגת האסירים הביטחוניים בבתי הכלא הבהירה אמש כי בניגוד למה שפורסם - לא הושג הסכם בינה לבין שב"ס, והדיאלוג בין הצדדים לא ענה על המינימום של "דרישותיהם הצודקות". בהודעה, שצוטטה בכלי התקשורת הפלסטיניים, נאמר כי הם השלימו את כל ההכנות לתחילת שביתת הרעב.