שיגור רקטות מרצועת עזה
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

חמאס: שיגור הרקטות לאחרונה - בשל סוגיית האסירים

העיתון הלבנוני אל אחבאר דיווח כי ארגון הטרור הודיע לשליח האו"ם מלאדנוב ששיגר את הרקטות בגלל המשבר בבתי הסוהר בישראל. לפי הדיווח, מלאדנוב פועל יחד עם המצרים לפתור את המשבר
שמעון מיג'אן
08 באפריל 2019
07:06

חמאס הודיע לשליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, שהרקטות האחרונות ששוגרו לעבר ישראל היו קשורות לסוגיית האסירים הביטחוניים, כך דיווח היום (שני) העיתון הלבנוני "אל אחבאר". לפי הדיווח, מלאדנוב פועל לצד משלחת המודיעין המצרית כדי לפתור את המחלוקת ולמנוע את שביתת הרעב בבתי הסוהר בישראל. 

בתוך כך, העיתון מדווח כי אסירי הפתח חלוקים בעניין השביתה. זאת מכיוון שמרבית העונשים שהטיל שירות בתי הסוהר בתקופה האחרונה אינם נוגעים אליהם. לכן הרשות הפלסטינית מפעילה לחץ על אסירי הארגון כדי שלא ישתתפו בשביתה. 

אתמול אמרו גורמים פלסטיניים לכאן חדשות כי האסירים הביטחוניים קיבלו החלטה לדחות בינתיים את השביתה שהייתה מתוכננת להתחיל במהלך היום. על פי אחד הגורמים, "מדובר בדחייה של יותר משבוע, אך מנגד הדבר תלוי בהתפתחות המשא ומתן עם הנהלת בתי הכלא".

לפני כשבועיים התקיימה הערכת מצב בשב"ס ובה הועלו מספר אפשרויות, כולל הזנה בכפייה, צעד שהרופאים לא הסכימו אליו בפעם הקודמת שבה האסירים שבתו. בחודש שעבר נדקרו שני סוהרים בכלא קציעות על ידי אסירים ביטחוניים. מחקירת האירוע עולה שמדובר באירוע מתוכנן ומאורגן על ידי מנהיגי האסירים הביטחוניים בכלא המזוהים עם ארגון חמאס. מן החקירה עולה כי מנהיגי חמאס בכלא הם אלו שבחרו את המחבלים שביצעו את הפיגוע ובחרו את התזמון ודרך הביצוע.