חד"ש-רע"ם

חשש במפלגות הערביות משיעור ההצבעה הנמוך במגזר

בציבור הערבי קוראים להציל את המפלגות הערביות, ולא לאפשר לנתניהו להרכיב את הממשלה הבאה. ברע"ם-בל"ד עזבו את המטה במטרה לעודד אנשים לצאת לקלפיות. איימן עודה בריאיון ל"אל-מיאדין": "אנחנו חייבים להוכיח את נוכחותנו הלאומית במוסדות המדינה". במקביל, מרצ מבקשת הארכת זמן להצבעה בגלל הצבת המצלמות
מערכת כאן חדשות
09 באפריל 2019
20:49

שיעור הצבעה נמוך ביותר במגזר הערבי נרשם ערב הבחירות (שלישי), מה שהביא גם להורדת שיעור ההצבעה הכללי במדינה. המשמעות - גוש השמאל עלול לאבד בין עשרה ל-12 מנדטים, מה שייפגע בעיקר במפלגת כחול לבן ויאפשר לבנימין נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה. בציבור הערבי החלו להישמע קריאות להציל את המפלגות הערביות. 


במפלגת רע"ם-בל"ד חוששים מאחוז החסימה ובשעות האחרונות עזבו את מטה המפלגה במטרה לעודד אנשים לצאת לקלפיות ולהצביע. יו''ר חדש, איימן עודה, קרא בריאיון לערוץ הטלוויזיה "אל-מיאדין" לאזרחים הערבים להתקשר לקרוביהם ולעודד אותם לצאת להצביע: "אנחנו חייבים להוכיח את נוכחותנו הלאומית במוסדות המדינה, זה מבחן גדול בשבילנו", אמר עודה. 


יו"ר חדש הוסיף כי הוא מבין את הזעם האמיתי בציבור נגד המפלגות הערביות, אבל צריך לנקוט עמדה אחראית. לדבריו, המגזר הערבי ניצב לפני אתגרים גדולים. "אנחנו עומדים נגד נתניהו וטראמפ ונגד עסקת המאה, מי אנחנו רוצים שיהיה שר החינוך - סמוטריץ', שרוצה לבטל את קיומנו? ומי יהיה שר השיכון - פייגלין שרוצה להרוס בתים במגזר הערבי?", אמר עודה, והעריך כי בשעה וחצי הקרובות ינהר הציבור הערבי לקלפיות.

בתוך כך, מפלגת מרצ מבקשת לקבל הארכת זמן להצבעה בגלל הצבת המצלמות הסמויות בקלפיות. במכתב שנשלח לוועדת הבחירות המרכזית, נכתב מטעם המפלגה כי "רבים מבני הציבור הערבי בישראל לא 2 התייצבו להצביע בבחירות, מאחר שהם חוששים שיתועדו ו/או שהצבעתם תתועד".