כלא קציעות
צילום: שב"ס

מספר 2 בחמאס מאשר: פנינו למצרים שיסייעו לסיים את שביתת הרעב של האסירים

סאלח אל-עארורי מאשר את הפרסום בכאן חדשות על המאמצים לפתרון במשבר. לדבריו, זו הפעם הראשונה שהם פנו לגורם המתווך הנושא זה. הבכיר הדגיש גם כי מאמצי הרגיעה עם ישראל אינה הסכם שלום או הפסקת אש
כתבי כאן חדשות
11 באפריל 2019
15:22

מספר שתיים בחמאס, סאלח אל-עארורי, מאשר היום (חמישי) שארגונו פנה למתווך שעוסק בשיחות ההסדרה עם ישראל, כדי שיסייע להביא לסיומה של שביתת הרעב של האסירים, כפי שפורסם בכאן חדשות. לדבריו, מדובר בפעם הראשונה שהם פונים לתיווך מסוג זה בנושא.

אל-עארורי התייחס גם למאמצי הרגיעה עם ישראל והסביר שהיא אינה הסכם שלום או הפסקת אש עם ישראל, אלא בבחינת "לקיחת זכויות המחיה של העם הפלסטיני באמצעות כוחה ונשקה של ההתנגדות". הוא הדגיש כי סוגיית האסירים עומדת בראש סדר העדיפויות בשיחות שלהם עם המשלחת הביטחונית המצרית.

בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר התייחס גם הוא להבנות בין ישראל לעזה ואמר כי "חמאס לא ימתין להרכבת ממשלה חדשה". בנושא שביתת הרעב של האסירים אמר א-זהאר כי "חמאס לא יוותר על זכות של אף פלסטיני בבתי הכלא בישראל ולא יתן שישארו שם לנצח. הניסיון מלמד שהאסירים ישתחררו בעסקת חילופי שבויים". עם זאת א-זהאר הוסיף כי לדרישותיהם של האסירים אין קשר להסכמים אחרים.

מוקדם יותר השבוע פורסם בכאן חדשות כי המודיעין המצרי החל להתערב בניסיון להביא לסיומה של שביתת האסירים. לפי הפרסום, הוא עומד בקשר עם הדרג הביטחוני והמדיני בישראל בעקבות הפיצוץ בשיחות בין הנהגת האסירים להנהלת שירות בתי הסוהר.

הבוקר הוגש כתב אישום נגד אסיר חמאס אסלאם אלושאחיה, בגין דקירת שני הסוהרים בכלא קציעות בחודש שעבר, שבה נפצע קצין שב"ס באורח קשה. האישום מייחס לאסיר ניסיון רצח ופציעה בנסיבות מחמירות על רקע לאומני.


השבוע, על רקע כישלון המשא ומתן שנועד למנוע את שביתת הרעב של האסירים בבתי הכלא, גורמים פלסטיניים מסרו לכאן חדשות כי כ-150 אסירים החלו לשבות רעב. במקביל, הגורמים שפכו אור על הסיבות שהובילו לפיצוץ המגעים, וטענו שהמחלוקת בין הצדדים הייתה נעוצה ביישום של ההסכמות עוד לפני הבחירות בישראל.

לפי אותם גורמים, האסירים הבינו שישראל לא מתכוונת לבצע את ההסכמות העקרוניות שכבר הושגו, ובראשן הסרת המיסוך על הטלפונים, עוד לפני הבחירות. זאת, לאחר שבהנהלת בתי הכלא הסבירו שעליהם לחזור ולהתייעץ קודם עם הדרג המדיני. "היו הסכמות עקרוניות, גם על טלפון ציבורי בתמורה למסירת פלאפונים", הסבירו הגורמים. "המחלוקת הייתה בנוגע למתי כל זה יקרה".

בהשתתפות הידיעה השתתפו נורית יוחנן, רועי קייס ושמעון מיג'אן