הנהלת הרכבת: השביתה הסתיימה, חוזרים לפעילות מלאה

הנהלת הרכבת מצאה פקדים שיחליפו את מנהלי התנועה שהודיעו על מחלה הבוקר. מהנהלת הרכבת נמסר: "מתנצלים בפני הנוסעים, ורואים בחומרה רבה את הצעד הפראי והבלתי חוקי שננקט הבוקר על ידי נציגות העובדים"
אורלי אלקלעי ושרון עידן
12 באפריל 2019
07:20
עודכן ב 09:33

הנהלת הרכבת הודיעה הבוקר (שישי) כי היא מצאה פקדים שיחליפו את מנהלי התנועה שהודיעו על מחלה שהשביתה את תנועת הרכבות בכל רחבי הארץ. בהודעת ההנהלה נמסר כי "תנועת הרכבות תשוב בדקות הקרובות, אך ייקח כשעתיים עד שתשוב לסדרה. הנהלת הרכבת מתנצלת בפני הנוסעים, רואה בחומרה רבה את הצעד הפראי והבלתי חוקי שננקט הבוקר על ידי נציגות העובדים".

כמחצית ממנהלי התנועה בפיקוד הרכבות הארצי הודיעו על מחלה. לדברי ההנהלה, "מדובר על פגיעה קשה של ועד העובדים בציבור הנוסעים בימי שישי". יו"ר הוועד זימנה את העובדים לשיחות במטרה להחזיר את תנועת הרכבות לסדרן. עדיין לא ברור מתי ובאיזה היקף.

ההסתדרות הודיעה כי בשעה הקרובה הנהלת רכבת ישראל תחל להשיב את כל תנועת הרכבות ברחבי הארץ. יו״ר ההסתדרות ארנון בר דוד, הורה הבוקר לוועד העובדים לאתר באופן מידי עובדים שיגיעו למלא את תפקידם. ההסתדרות קראה להנהלת הרכבת לבטל את שביתת המגן ולפעול ביחד לבניית מערכת יחסי עבודה תקינים. 

"בצעד ארגוני פראי ובלתי חוקי, הודיעו שמונה פקדים על מחלה. ארבעה פקדים סיימו זה עתה משמרת שהחלה בשעה 22:00 אמש והוארכה בשעתיים נוספות, ואינם יכולים להמשיך בעבודה על פי נוהל הבטיחות", מסרה הנהלת הרכבת. "שאר הפקדים מסרבים בשלב זה לענות לטלפונים המבקשים להקפיצם למשמרת. בשל כך ומסיבות ביטחוניות נאלצת ההנהלה לעצור את תנועת הרכבות". 

שר התחבורה ישראל כ"ץ מגבה את החלטת הרכבת. הוא הנחה את ההנהלה לפנות מיד לבית הדין לעבודה בנושא, ובמקביל לנקוט בצעדים משמעתיים כנגד יו"ר הוועד וחבריה. לדברי כ"ץ, "לא נאפשר אנרכיה ברכבת ישראל. נוסעי הרכבת לא יהיו בני ערובה בידי קבוצה המנסה לסחוט הטבות בכח ובריונות. בכוונתי לנקוט בכל הצעדים הנדרשים להפסקת תופעות חמורות אלה, בדיוק כשם שעשיתי בעבר".

בין ועד עובדי הרכבת מתנהל בחודשים האחרונים מאבק בנוגע לתנאי העבודה. בחודש שעבר הופסקה תנועת הרכבות בין באר שבע לדימונה, בעקבות שביתת עובדי תחזוקה, שסירבו לתחזק את המסילה. כמה שבועות קודם לכן הודיעו כמה נהגים על מחלתם וגרמו שיבושים בתנועת הרכבות בכל הארץ.