פלסטינים מפגינים מחוץ לכלא עופר
צילום: עיסאם רימאווי, פלאש 90

גורמים פלסטינים לכאן חדשות: האסירים צפויים לקבל מחר תשובה לדרישותיהם

אותם גורמים אומרים כי יש התקדמות בין שב"ס להנהגת האסירים הביטחוניים, בנוגע לסיום השביתה. אם לא יושגו הבנות, השביתה צפויה להגיע לשיאה ב-17 באפריל, אז יצויין יום האסיר
רועי קייס
13 באפריל 2019
16:02

גורמים פלסטיניים אמרו היום (שבת) לכאן חדשות שהנהגת האסירים הביטחוניים אמורה לקבל מחר תשובה סופית משירות בתי הסוהר, בנוגע לקבלת דרישותיהם בתמורה לסיום שביתת הרעב. זאת לאחר שהדיאלוג בין הצדדים חודש בימים האחרונים.

לפי הגורמים, נראה שיש התקדמות בשיחות, הן מבחינת קבלת המתווה של הכנסת טלפונים ציבוריים לבתי הסוהר במקום טלפונים ניידים והן בהקשר של הקלת הסנקציות והקנסות שהוטלו על האסירים. עוד אומרים אותם גורמים כי בשב"ס אמרו להנהגת האסירים שצריך לקבל אישור סופי מהדרג המדיני בנושא.

350 אסירים כבר הצטרפו לשביתה החלקית, שהחלה השבוע. ב-17 באפריל - יום האסיר, אמורה השביתה להגיע לשיאה, אלא אם יושגו הבנות בין הצדדים.

ביום חמישי האחרון אישר מספר שתיים בחמאס, סאלח אל-עארורי, שארגונו פנה למתווך שעוסק בשיחות ההסדרה עם ישראל, כדי שיסייע להביא לסיומה של שביתת הרעב של האסירים, כפי שפורסם בכאן חדשות. לדבריו, מדובר בפעם הראשונה שהם פונים לתיווך מסוג זה בנושא.

אל-עארורי התייחס גם למאמצי הרגיעה עם ישראל והסביר שלא מדובר בהסכם שלום או הפסקת אש עם ישראל, אלא בבחינת "לקיחת זכויות המחיה של העם הפלסטיני באמצעות כוחה ונשקה של ההתנגדות". הוא הדגיש כי סוגיית האסירים עומדת בראש סדר העדיפויות בשיחות שלהם עם המשלחת הביטחונית המצרית.