ארכיון
צילום: שב"ס

הפשרה המסתמנת עם האסירים: שב"ס יתקין טלפונים ציבוריים

לפי המתווה, שעליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, אסירי חמאס יוכלו לשוחח עם משפחותיהם בטלפונים ציבוריים. מנגד, המיסוך הסלולרי והאיסור על ביקורים מהרצועה - יישארו
רועי ינובסקי
14 באפריל 2019
22:40

שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בדרך לסיום - לפי המתווה שסוכם בין ישראל לאסירי חמאס, שעליו פורסם לראשונה בכאן חדשות. על פי הסיכום המסתמן עם אסירי חמאס, שירות בתי הסוהר (שב"ס) יתקין טלפונים ציבוריים בתוך אגפי האסירים הביטחוניים, ואלה יוכלו לשוחח עם משפחותיהם בזמנים קצובים - אולם המיסוך הסלולרי יישאר. שאר הדרישות - החזרת ביקורים מרצועת עזה, וביטול סנקציות על אסירי חמאס - נדחו.


מבחינת שני הצדדים, יש כאן אפשרות להציג הישג. מבחינת חמאס, הכנסת טלפונים ציבוריים לכלא היא הצלחה, ויש בדבר השוואה לזכויות שמקבלים אסירים פליליים. מבחינת שב"ס, כל הדרישות שהוצגו בפניו נדחו, והמיסוך הסלולרי שעליו התעקש השר לביטחום הפנים גלעד ארדן נשאר.

מי שתמך ודחף את המתווה המתגבש היה שב"כ, שאף היה מעורב במהלך. לטלפונים הסלולרים שהוברחו עד היום לאגפים היה קשה להאזין - בגלל קושי לזהות את כרטיסי הסים שמהם הוצאו השיחות. לעומתם, הטלפונים הציבוריים יהיו תחת האזנה. ההערכה היא שהמתווה הזה יביא לסיום שביתת הרעב בקרוב, אולם טרם הושג סיכום סופי בין הצדדים.