הפגישה עם נציגי הליכוד, הבוקר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליצמן בבית הנשיא: עודכנו ע"י ועדת הבחירות שקיבלנו מנדט נוסף

הנשיא שאל את נציגי כחול לבן אם יסכימו להכנס לממשלת אחדות ללא תנאים מוקדמים, ונענה על ידי אשכנזי כי "בנסיבות הפוליטיות הנוכחיות לא נוכל לשרת בממשלה שהצעת". 51 חברי כנסת המליצו על נתניהו לראשות הממשלה
זאב קם
15 באפריל 2019
06:25
עודכן ב 21:43

נשיא המדינה ראובן ריבלין החל הבוקר (שני) בהתייעצויות עם כל הסיעות שנבחרו לכנסת ה-21, ושמע מהן על מי הן ממליצות להטיל את הרכבת הממשלה. הראשונים להיכנס היו נציגי הליכוד, שהמליצו על ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובפגישה עמם הוא הדגיש את הצורך באחדות בעם. נציגי כחול לבן נשאלו על ידי האם ישקלו כניסה לממשלת אחדות ללא תנאים מוקדמים, וענו כי "בנסיבות הקיימות לא נוכל לשרת בממשלה כזאת". סבב ההתייעצויות יסתיים מחר כשנציגי העבודה, ישראל ביתנו, איחוד מפלגות הימין, מרצ, כולנו ורע"מ-בל"ד ייפגשו עם ריבלין.

"הליכוד זו הסיעה הגדולה ולכן אתם ראשונים כאן", פתח ריבלין את דבריו. "קיבלתי רשות מיו"ר ועדת הבחירות להתחיל בדיונים כבר היום, עוד לפני התוצאות הרשמיות, כדי לייתר צורך למשוך את ההליך זמן רב מדי. המטרה היא לזמן אלי ביום רביעי את מי שיש לו את הסיכוי הגדול ביותר להרכיב ממשלה. לנשיא המדינה אין שיקול דעת למרות כל מיני פרשנויות שהיו. החוק קובע במפורש שיוטל על מי שיש לו הסיכוי הכי גבוה".

שרת התרבות מירי רגב אמרה בפגישה כי "הציבור מביע תמיכה בנתניהו למרות פרסום המלצות המשטרה והיועמ"ש. זה אומר שהציבור סומך על ראש הממשלה וימשיך להוביל אותנו להישגים גדולים".

בהמשך הפגישה עם נציגי הליכוד הדגיש ריבלין כי "העם כולו מצפה לראות אחדות גם כשהוא מפולג לקבוצות שונות ולדעות שונות. קריאתי אליכם - לקחת לתשומת לבכם שהאתגרים העומדים לפנינו הם לא פשוטים. ולכן יש לכם תפקיד חשוב בנושא הזה".


השר יריב לוין התייחס בפגישה לממשלה העתידית שיקים נתניהו אם יקבל את המנדט: "הבטחנו להרכיב ממשלה שמבוססת על הקואליציה היוצאת ולכן נעשה כל מאמץ להקים קואליציה דומה. אנחנו מצפים שהשותפות הקואליציוניות שלנו אכן יעשו כך ושנוכל לסיים את המו"מ הקואליציוני בצורה טובה".

הבאים בתור להיכנס היו שבעת נציגי כחול לבן. "היו בחירות סוערות שפעמים רבות צבטו את לבם של רבים מהאזרחים", אמר ריבלין בפתח הפגישה עמם. "אך הדמוקרטיה הייתה בעיצומה כי שנים רבות לא ראינו מאבק כה צמוד בין שתי מפלגות". 

נציג המפלגה גבי אשכנזי אמר בפגישה כי "הריבון, העם, אמר את דברו. אנחנו נמליץ על בני גנץ להרכבת הממשלה. אנחנו גאים בהישג שהשגנו בפרק זמן קצר ומרגישים מחויבים לציבור של יותר ממיליון מצביעים שנתנו בנו אמון. ננסה לאחות, לרפא חלק מהדברים". חברת המפלגה אורנה ברביבאי הוסיפה כי "חל כרסום במוסד הנשיאות, במציאות שבה אנחנו חיים ממלכתיות אינה דבר מובן מאליו". 

לאחר הדברים האלה הציג ריבלין שאלה בפני הנציגים: "כשעומדות בפנינו משימות כל כך חשובות – אתגרים מדיניים, ביטחוניים, כלכליים ואזרחיים. כשעומדות שאלות כה חשובות. אלה דברים ומשימות שכולכם יודעים כמה צריך לטפל בהם ברגישות. שאלתי – אם יוצע לכם ללא תנאים מוקדמים להצטרף לממשלה שלא האיש שאתם ממליצים עליו מרכיב אותה – האם הייתם שוקלים אותה?"

אשכנזי השיב על כך כי: "אנחנו רוצים להחזיר את האחדות והממלכתיות. אומר בכנות – השאלה לא מפתיעה אותנו ושאלנו את עצמנו את אותה השאלה. לאחר מחשבה ולא בקלות דעת – אנחנו חושבים שבנסיבות הפוליטיות הנוכחיות לא נוכל לשרת בממשלה שהצעת".

נציגי ש"ס שהגיעו לאחר מכן המליצו כצפוי על בנימין נתניהו למלאכת הרכבת הממשלה. נציגי יהדות התורה שהגיעו לאחר מכן המליצו גם הם על נתניהו. "אנחנו חושבים שזה נכון לכלל ישראל שנמליץ על נתניהו לראשות הממשלה", אמר סגן השר יעקב ליצמן. 

נציגי חד"ש תע"ל שהגיעו לפגישה האחרונה להיום אמרו כי לא ימליצו על אף אחד לראשות הממשלה. "גנץ לא מצא לנכון לדבר אל האזרחים הערבים, אלא רק אמר 'יהודים' ו'לא יהודים'", אמר אחמד טיבי. יו"ר המפלגה איימן עודה אמר כי "עברנו את תקופת הבחירות הקשה ביותר, שעברה בהסתה פרועה מצד ראש הממשלה. לא היה דבר כזה מאז קום המדינה. הבחירות התאפיינו בהסתה פרועה מצד ראש הממשלה באופן אישי. המצלמות בתוך הקלפי היו אמורות להרתיע את האוכלוסייה הערבית". 

אתמול פורסם כי ריבלין צפוי להטיל על ראש הממשלה בנימין נתניהו את הרכבת הממשלה החדשה עוד השבוע. מאותו רגע יהיו לנתניהו 28 ימים להרכיב ממשלה בנוסף ל-14 יום נוספים, אם יזדקק להם.

ההמלצה של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אצל הנשיא אינה חשובה בשלב הזה, מאחר שלנתניהו יש גם בלעדיו 60 ממליצים, והליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר. כך, בכל מקרה המנדט של נתניהו. חשיבותם של ליברמן וישראל ביתנו היא רק לאחר מכן, במו"מ הקואליציוני להרכבת הממשלה.


בהחלטה ראשונה בתולדותיו של בית הנשיא, הנחה ריבלין על העברת מפגשיו עם הסיעות השונות בשידור חי, בכל פלטפורמות המדיה השונות, מתוך רצון לקדם שקיפות מול אזרחי ישראל.

לוח הזמנים למחר:

09:15 הגעת נציגי סיעת העבודה להיוועצות במשכן הנשיא.

10:00 הגעת נציגי סיעת ישראל ביתנו להיוועצות במשכן הנשיא.

10:45 הגעת נציגי סיעת איחוד הימין להיוועצות במשכן הנשיא.

11:30 הגעת נציגי סיעת מרצ להיוועצות במשכן הנשיא.

12:15 הגעת נציגי סיעת כולנו להיוועצות במשכן הנשיא.

13:00 הגעת נציגי סיעת רע"מ-בל"ד להיוועצות במשכן הנשיא.