נציגי העבודה בבית הנשיא
צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

ההתייעצויות בבית הנשיא: נתניהו השיג 65 ממליצים

לאחר שישראל ביתנו ואיחוד מפלגות הימין המליתו על נתניהו להרכתב ממשלה, אמר ריבלין: "שיקול דעתי הולך ופוחת ולמעשה מתבטל ברגע זה". העבודה המליצה על גנץ, שקיבל בסך הכול 45 המלצות | שידור חי
זאב קם
16 באפריל 2019
09:14
עודכן ב 13:16

ראש הממשלה בנימין נתניהו השיג היום (שלישי) 65 ממליצים להרכבת הממשלה, עם המשך התייעצויות נשיא המדינה עם הסיעות שנבחרו לכנסת ה-21. ראש הממשלה הגיע לרוב של ממליצים, לאחר שמפלגת ישראל ביתנו המליצה עליו, כפי שיו"ר המפלגה אביגדור ליברמן הצהיר אתמול, וכך גם איחוד מפלגות הימין. גם מפלגת כולנו צירפה מאוחר יותר את המלצתה.

לאחר שבאיחוד מפלגות הימין המליצו על נתניהו, אמר ריבלין: "שיקול דעתי הולך ופוחת ולמעשה מתבטל ברגע זה. גיבשתם את רצונו של העם להטיל את המנדט על המועמד שעליו המלצתם. הוא קיבל עכשיו את רוב חברי הכנסת, והמלצתכם היא בעלת משמעות רבה". יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' אמר לנשיא המדינה: "ממשלת אחדות תהיה מנוגדת לרצון הציבור. אבל ממשלת הימין שנקים צריכה להיות ממשלה מאחדת".

נציגי העבודה היו הראשונים להיכנס היום אל הנשיא, והמליצו על יו"ר כחול לבן בני גנץ להרכבת הממשלה. "מודעים לסיטואציה הפוליטית, ושזה כנראה לא יקרה, אבל ממליצים על גנץ להרכבת הממשלה", אמר יו"ר העבודה אבי גבאי לריבלין. ח"כ עמיר פרץ אמר לריבלין: "אני יודע שהמילה 'אחדות' היא מילת קסם אבל יש איתה גם בעיות. כי תפקידה של אופוזיציה הוא לתפקד ככלב השמירה, והאיזון הזה הוא איזון נכון".

אל מפלגת העבודה הצטרפה היום מפלגת מרצ, והמליצה גם כן על בני גנץ להרכבת הממשלה. בכך, יו"ר כחול לבן הגיע ל-45 ממליצים. מפלגת רע"מ-בל"ד בחרה, בדומה למפלגת חד"ש-תע"ל אתמול, שלא להמליץ על אף מועמד: "בני גנץ לא פנה אלינו ולא דיבר עם הציבור הערבי".

הראשונים להיכנס אתמול אל הנשיא היו נציגי הליכוד, שהמליצו נתניהו, ובפגישה עמם ריבלין הדגיש את הצורך באחדות בעם. נציגי כחול לבן נשאלו על ידי ריבלין האם ישקלו כניסה לממשלת אחדות ללא תנאים מוקדמים, וענו כי "בנסיבות הקיימות לא נוכל לשרת בממשלה כזאת".

"הליכוד זו הסיעה הגדולה ולכן אתם ראשונים כאן", פתח אתמול ריבלין את דבריו. "קיבלתי רשות מיו"ר ועדת הבחירות להתחיל בדיונים כבר היום, עוד לפני התוצאות הרשמיות, כדי לייתר צורך למשוך את ההליך זמן רב מדי. המטרה היא לזמן אלי ביום רביעי את מי שיש לו את הסיכוי הגדול ביותר להרכיב ממשלה. לנשיא המדינה אין שיקול דעת למרות כל מיני פרשנויות שהיו. החוק קובע במפורש שיוטל על מי שיש לו הסיכוי הכי גבוה".

בהחלטה ראשונה בתולדותיו של בית הנשיא, הנחה ריבלין על העברת מפגשיו עם הסיעות השונות בשידור חי, בכל פלטפורמות המדיה השונות, מתוך רצון לקדם שקיפות מול אזרחי ישראל.