נביל אבו רודיינה
צילום מסך

סגן ראש הממשלה הפלסטיני מזהיר: כל המזרח התיכון יעלה באש

נביל אבו רודיינה אירח עיתונאים ישראלים ואמר לכאן חדשות: "לא נקבל את ארצות הברית כמתווכת יחידה. אף אחד לא יודע דבר על תוכנית טראמפ"
נורית יוחנן וגילי כהן
16 באפריל 2019
12:16

שר ההסברה הפלסטיני וסגן ראש הממשלה, נביל אבו רדינה, הזהיר היום (שלישי) במפגש עם עיתונאים ישראליים ברמאללה כי "ישנו סיכוי אחרון לשלום ואם ייכשל, כל המזרח התיכון יעלה באש. בלי ההנהגה הפלסטינית בראשות אבו מאזן אי אפשר יהיה לחתום על אף הסכם, זה היה המסר שגם מסרו מדינות ערב לאמריקנים ולישראלים".

סגן ראש הממשלה הפלסטיני הוסיף: "כל עוד ירושלים לא על השולחן, גם התכנית של טראמפ לא על השולחן. זה לא יוביל לשום מקום. החלטת ישראל לקצץ 42 מיליון שקל לחודש מכספי המסים המגיעים לנו גורם להפסקת משכורות לאנשי הביטחון שלנו ויהיו לו השלכות חמורות״.

בתשובה לשאלת כאן חדשות על היחס של הפלסטינים לעסקת המאה אמר אבו רדינה כי "אף אחד לא יודע על פרטי התוכנית, אבל מה שראינו לא מקובל עד כה. אם לא כל הסוגיות כל השולחן - ירושלים, פליטים וכו', אין על מה לדבר. אבו רדינה הוסיף כי לא יקבלו יותר את ארצות הברית כמתווכת יחידה.

עוד אמר אבו רדינה כי "ההנהגה הפלסטינית בראשות אבו מאזן עדיין מחויבת לשלום, לתהליך שלום אמיתי, אנו ממתינים לראש ממשלה שמעוניין בשלום ולא בהתנחלויות. אם יש פרטנר ישראלי אמיתי - יש פרטנר פלסטיני". אבו רדינה התייחס למצב הכלכלי הקשה של הרשות הפלסטינית בעקבות קיצוץ כספי המיסים על רקע העברת משכורות למשפחות מחבלים ואסירים ואמר כי" זהו קו אדום וישראל צריכה להבין זאת. אי אפשר לשלוח חייל למלחמה ואז לא לדאוג למשפחה שלו. אנחנו מדברים על מישהו שפועל מטעמנו ומקבל הוראות ממנו. זה היה מקובל על ישראל בעבר, למה לפעול עכשיו?".

אבו רדינה הזהיר במפגש, שהתקיים מטעם יוזמת ז'נבה, כי בזמן הקרוב ההנהגה הפלסטינית תתכנס ותבצע צעדים שיובילו למצב מסוכן. "המצב כעת שונה כיוון שכבר הוחלט על צעדים. המצב בלתי יציב וכל הסוגיות על השולחן - כולל הפסקת התיאום הביטחוני, אם הממשלה הישראלית לא תפעל". אבו רדינה הוסיף כי אם ישראל תגיע לשלום על הפלסטינים, כל מדינות ערב יבצעו נורמליזציה איתה, ולא באופן סודי".