אבו מאזן
צילום: אי-פי

המדינות התורמות ילחצו על הפלסטינים לקבל את כספי המיסים מישראל

לפי ההערכות בעולם המשך הסירוב הפלסטיני יגרום לקריסת כלכלית של הרשות. לאחרונה החלה הרשות הפלסטינית לשלם רק חצי מהמשכורות לפקידים. ראש הממשלה הפלסטיני אמר כי הם יבקש גיבוי כלכלי מהמדינות התורמות - שצפויות לסרב
עמיחי שטיין
17 באפריל 2019
08:57

המשתתפות בוועידת המדינות התורמות בבריסל צפויות ללחוץ על הרשות הפלסטינית להסכים לקבל את כספי המיסים מישראל, כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. לפי ההערכות, בין היתר של הבנק העולמי, המשך הסירוב לקבל מיסים מישראל עלול לגרום לקריסה כלכלית אפשרית של הרשות הפלסטינית בתוך כארבעה חודשים.

דוח של הבנק העולמי שיפורסם היום, מראה כי הגירעון של הרשות הפלסטינית יגדל השנה מ-400 מיליון דולר למיליארד דולר בשנה הקרובה בעקבות המחלוקת סביב כספי המיסים. לאחרונה החלה הרשות לשלם רק חצי מהמשכורות של עשרות אלפי פקידים בעקבות המשבר.

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, החדש אמר הלילה לסוכנות הידיעות אי-פי כי הם יבקשו 'גיבוי כלכלי' מהמדינות התורמות. אך לפי ההערכות המדינות יסרבו להעניק כספים נוספים לרשות - מעבר להתחייבויות הקיימות.


בחודש פברואר הודיע יו"ר הרשות אבו מאזן כי הוחלט לסרב לקבל את כספי המיסים שמועברים מישראל. זאת בעקבות החלטת ישראל לקצץ מהסכום שמעבירה הרשות למשפחות מחבלים. "אם היה לנו רק 20 או 30 מיליון שקל בכל הרשות, היינו משלמים אותו למשפחות השהידים", הבהיר אבו מאזן בפגישה עם נציגי ג'י סטריט.

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר לפני כחודשיים ליישם את חוק קיזוז משכורות המחבלים. ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי החליטה על יישום חוק הקפאת הכספים לרשות הפלסטינית, שהתקבל בכנסת בחודש יולי 2018, ולקזז מהכספים המועברים לרשות ע"י מדינת ישראל, סכום בסך כחצי מיליארד שקלים.