אמנון רובינשטיין
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אמנון רובינשטיין: "יש רוב קואליציוני שעושה כל מה שעולה על רוחו"

השר לשעבר אמר בריאיון לכאן רשת ב שמינוי שר משפטים שישנה את שיטת מינוי השופטים - יוריד את האמון בבתי המשפט. לדבריו: "אנחנו חייבים להגן על זכויות האדם גם כשמתנכלים להם רוב חברי הכנסת"
בחצי היום
17 באפריל 2019
14:09

השר לשעבר אמנון רובינשטיין התייחס היום (רביעי) בכאן רשת ב לטענות על מתקפה נגד בית המשפט העליון, והדגיש כי ברוב מדינות העולם יש ביקורת שיפוטית. בריאיון לתכנית בחצי היום בכאן רשת ב אמר רובינשטיין לאסתי פרז כי "לגיטימי להעביר ביקורת על פסקי הדין. אבל השאלה היא מי יגן על האדם הבודד או המיעוט". הוא הוסיף: "אם ימונה שר משפטים שמטרתו היא שפוליטיקאים ימנו שופטים, אז גם אמון הציבור בשופטים ירד. אף אחד מהמתמודדים לא ראוי לתפקיד".

האזינו לריאיון עם אמנון רובינשטיין בכאן רשת ב

"סמכותו של בית המשפט העליון היא לבדוק את החוקתיות של חוקי הכנסת. אני העברתי בכנסת את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו שהולך בעקבות הנוהג הבינלאומי. מה זה דמוקרטיה? זה בחירות כל כמה שנים וזה גם הגנה מפני עריצות הרוב", הסביר רובינשטיין. "אנחנו חייבים להגן על זכויות האדם גם כשמתנכלים להם רוב חברי הכנסת".

רובינשטיין המשיך ואמר כי "אין לנו חוקה, אין זכות וטו של הנשיא. יש לנו רוב קואליציוני והוא עושה כל מה שעולה על רוחו. נכון שהעם בחר בו, אבל הבחירה היא לא מספיקה לדמוקרטיה. למשל חוק ההסדרה, ראש הממשלה היה נגדו. הוא הזהיר שאנחנו צפויים לעמוד לדין בבית המשפט הבינלאומי אם יעבירו אותו. אבל העבירו אותו מפני שיש קואליציה ומשמעת סיעתית".

שר החינוך לשעבר התייחס לתפקיד וטען: "העניין עם שר החינוך הוא אחד הפגמים החמורים ביותר בחקיקה הישראלית. ניתנו לו סמכויות אדירות, לשר שיקבע את תוכנית הלימודים. היום החינוך הממלכתי הוא בן חורג של השיטה. אין שר בממשלה החולפת שהגן על סמכויות המנהלים. הים שר החינוך יכול להחליף את תוכנית הלימודים כרצונו".