בנימין נתניהו וראובן ריבלין
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ריבלין הטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה: "הרוב אמר את דברו"

הנשיא קיבל היום לידיו את תוצאות הבחירות הרשמיות וציין בנאומו כי "מערכת הבחירות הייתה קשה". נתניהו בבית הנשיא: מתרגש כמו בפעם הראשונה - ואפילו יותר. אפעל להקים ממשלה בהקדם"
מערכת כאן חדשות
17 באפריל 2019
20:02
עודכן ב 20:30

נשיא המדינה ראובן ריבלין, הטיל הערב (רביעי) על בנימין נתניהו את הרכבת הממשלה בכנסת ה-21. ריבלין אמר בנאום בבית הנשיא כי "הרוב אמר את דברו" וציין כי עברנו "מערכת בחירות קשה". נתניהו, שקיבל המלצות מ-65 מועמדים לכנסת הבאה, אמר כי הוא "מתרגש כמו בפעם הראשונה - ואפילו יותר" והבהיר כי הוא מתכוון להשקיע מאמצים כדי להרכיב את הממשלה בהקדם.


הנשיא הוסיף: "בהתייעצויות עם נציגי הסיעות, עוד בטרם פרסום התוצאות הסופיות, אותן קיבלתי בצהריים, לקחנו בחשבון שינויים, אך התמונה הכללית הייתה ברורה. עברנו מערכת בחירות קשה. מכל הכיוונים נאמרו דברים שלא היו צריכים להיאמר לא במדינה יהודית ולא במדינה דמוקרטית. את קיר הברזל יש להציב בינינו לבין אויבינו ולא בינינו לבין עצמנו".

נתניהו אמר כי הוא מביע הערכה על האופן שבו הוביל ריבלין את תהליך ההתייעצויות. "אעשה הכל כדי להצדיק את האמון שאזרחי ישראל נתנו בי. אני מודע היטב לגודל האחריות ואפעל כשליח העם - אלה שבחרו בי ואלה שלא", הבטיח נתניהו.


הנשיא אמר מוקדם יותר בעת שקיבל את התוצאות הסופיות מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר: "מערכת הבחירות הנוכחית טמנה בחובה אתגרים שכמותם טרם ראינו. נוכחנו לדעת, מחד, הטכנולוגיה היא כלי חשוב להגברת השקיפות והנגישות. השנה, לראשונה, נערך 'פיילוט' המאפשר לעיוורים וללקויי ראייה להצביע באופן עצמאי, באמצעות מכשיר עזר ייחודי. מאידך, הטכנולוגיה עלולה לשמש גם כלי נשק, להתנגחות משולחת רסן ביריבים פוליטיים. מול מגמה מסוכנת זו התייצבו חברי ועדת הבחירות".

יו"ר ועדת הבחירות אמר: "בימים האחרונים לצערי, ניסו לערער את הלגיטימיות של התוצאות על ידי הגשת השגות, הללו נבדקו כולן על ידנו כעניין שבשגרה מטעמנו אנו. כל השגה באשר היא נבדקה. בנוסף ולפנים משורת הדין, כחלק מגישת השקיפות שליוותה את הוועדה בעשייתה, הנחיתי מלכתחילה לפתוח את כל הדיונים כפי שעשה כבוד הנשיא גם בהתייעצויות. עשינו כך בכל דיוני הוועדה, בכך שהעלינו את התוצאות בזמן אמת לעיון הציבור".