האיחוד האירופי
צילום: אי-פי

באיחוד האירופי שוקלים: הצהרה שתציג את העקרונות לשלום

גורמים מבהירים שלא מדובר בתוכנית שלום חלופית מטעם האיחוד. ההצהרה תחזור על עמדות האיחוד האירופי בנושא. לפי דיפלומטים, המהלך ייעשה רק לאחר פרסום תוכנית טראמפ
עמיחי שטיין
18 באפריל 2019
08:01

באיחוד האירופי שוקלים לצאת בהצהרה שתציג את העקרונות לשלום במזרח התיכון, כך פורסם הבוקר (חמישי) בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. מדובר בהצהרה משותפת מטעם 28 המדינות החברות באיחוד, בתגובה לתוכנית השלום של טראמפ. זאת ככל הנראה אם  היא לא תכלול את פתרון שתי המדינות. 

גורמים הבהירו כי מדובר על הצהרה שתחזור על עמדות האיחוד האירופי באופן ברור ומסוכם בין המדינות. זאת בדומה למה שנעשה אחרי ההכרה האמריקנית בריבונות הישראלית על רמת הגולן. כך שלא מדובר בהצגת תוכנית חלופית מטעם האיחוד.


דיפלומטים אומרים כי הצהרה כזאת תעשה רק אחרי ההצגה הרשמית של תוכנית טראמפ. לדבריהם, מכיוון "ייתכן לדוגמא שהפלסטינים יקבלו את תוכנית טראמפ". שלשום הכריזה פדריקה מוגריני שרת החוץ של האיחוד כי פתרון שתי המדינות הוא הסיכוי היחיד "ונראה שהוא מפורק לאט לאט".

אתמול הודיע חתנו ויועצו של נשיא ארצות הברית, ג'ארד קושנר כי תוכנית השלום למזרח התיכון שגיבש הממשל תיחשף לאחר חודש הרמדאן. לפי ההערכות היא הדבר יקרה בחודש יוני. בחדשות הערב בכאן 11 דווח כי התוכנית כוללת שני פרקים – מדיני וכלכלי. נאמר כי הפרק הראשון יהיה מפורט מאוד.

"התוכנית לא תסכן את ישראל, אבל נדרשים ויתורים משני הצדדים", אמר קושנר. בפגישה סגורה עם קבוצה של שגרירי מדינות בוושינגטון הוסיף כי יש "לשמור על ראש פתוח" בקשר אליה.