נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ

הליגה הערבית: "עסקת טראמפ לא תכונן שלום אם לא תענה על הזכות להגדרה עצמית של הפלסטינים"

שרי החוץ של הליגה הערבית הודיעו שלא יתמכו בתוכנית שלא תכלול את "הקמת מדינה עצמאית בעלת ריבונות בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים". מוקדם יותר אמר אבו מאזן ש"אין לארצות הברית מה להציע לנו בעסקת המאה"
משה ברקוביץ'
21 באפריל 2019
22:24

לקראת פרסום תוכנית השלום של טראמפ: שרי החוץ של הליגה הערבית הודיעו הערב (ראשון) שיתנגדו לכל תוכנית "שלא עולה בקנה אחד עם מקורות הסמכות הבינלאומיים". מוקדם יותר בישיבת שרי החוץ של הליגה, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי "אין לארצות הברית מה להציע לנו בעסקת המאה". פרטי התוכנית צפויים להתפרסם בחודש יוני.

"עסקה מהסוג הזה לא תצליח לכונן שלום כולל ובר קיימא במזרח התיכון אם היא לא תענה על הזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני ובראשם זכותו להגדרה עצמית ולהקמת מדינה עצמאית בעלת ריבונות בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים", נכתב בהודעת הסיכום של ישיבת שרי החוץ.

בהודעת הסיכום הוזכרה התמיכה בתכנית השלום הערבית שפורסמה בשנת 2002, שמתבססת לדבריהם על בסיס החוק הבינלאומי, ההחלטות הבינלאומיות והעיקרון של שטח בתמורה לשלום. בנוסף הוזכרה זכות השיבה והפיצויים לפליטים, בהתאם להחלטה 194 של האו"ם ויוזמת השלום הערבית.

בהודעה הודגשה המחויבות של מדינות ערב לתמוך בתקציב של הרשות הפלסטינית וליישם את החלטה ועידת הפסגה האחרונה של הליגה הערבית בתוניסיה – הוצאה לפעול של רשת ביטחון כלכלית בסכום של 100 מיליון דולר על בסיס חודשי כדי לתמוך ברשות על רקע הלחצים הכלכליים והפוליטיים שהיא נתונה בהם.