ג'ארד קושנר
צילום: אי-פי

קושנר על תוכנית השלום: "מקווה ששני הצדדים יגידו שיש פשרות קשות"

יועצו וחתנו של טראמפ התייחס לתוכנית בוועידת המגזין טיים, ואמר שוב כי היא תפורסם לאחר הרמדאן, וכי התוכנית "שואלת איך משפרים את חייהם של הפלסטינים, ואיך הופכים את ישראל לבטוחה יותר"
עמיחי שטיין
23 באפריל 2019
19:02

יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית ג'ארד קושנר התייחס היום (שלישי) לתוכנית השלום, שצפויה להתפרסם בקרוב ואמר: "אני מקווה שכאשר שני הצדדים יסתכלו על התוכנית שלנו, הם יגידו 'יש פה פשרות קשות - אבל זה פשרות שיסייעו לחיינו'. ואני מקווה שלהנהגה של שני הצדדים יש יכולת לעשות זאת".


את הדברים אמר קושנר בוועידת מאה האנשים המשפיעים של המגזין טיים. הוא הוסיף כי "תוכנית השלום מאוד מפורטת, ויצרנו אותה על ידי שיח מכל הצדדים. אנחנו לא מנסים לכפות את הרצון שלנו, אלא ליצור חזון שיתקיים אם אנשים יבצעו פשרות קשות. האם התוכנית תקבל תמיכה מהעולם הערבי? אני חושב שאם יתמקדו בתוכניות ובעקרונות העבר זה לא בטוח יצליח, כך היה במקרה של תוכנית השלום הערבית.

"התוכנית הולכת מלמטה למעלה, כלומר שואלת איך משפרים את חייהם של הפלסטינים, ואיך הופכים את ישראל לבטוחה יותר". גם הפעם יועצו של דונלד טראמפ סירב לומר אם התוכנית כוללת מדינה פלסטינית עצמאית, ואמר שוב כי היא תפורסם לאחר הרמדאן.

ההערכה היא כי תוכנית השלום האמריקנית תתפרסם בחודש יוני. בשבוע שעבר אמר קושנר בנושא כי "התוכנית לא תסכן את ישראל, אבל נדרשים ויתורים משני הצדדים". בפגישה סגורה עם קבוצה של שגרירי מדינות בוושינגטון הוסיף כי יש "לשמור על ראש פתוח" בקשר אליה.

במקביל, ברשות הפלסטינית ממשיכים בהתנגדות לתוכנית. ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בישיבת שרי החוץ של הליגה הערבית בשבוע שעבר כי "אין לארצות הברית מה להציע לנו בעסקת המאה". אבו מאזן האשים כי ישראל הפרה את כל ההסכמים עם הרשות הפלסטינית ותקף את התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא אינו מאמין בשלום עם הפלסטינים ותמיד אומר שאין פרטנר בצד הפלסטיני. אנחנו הושטנו יד לשלום".