מקדש סנט אנטוני שבו אירע הפיגוע בסרי לנקה, אתמול
צילום: אי-פי

חשוד סיפר למשטרת סרי לנקה: אדם שאימנתי לבצע פיגוע מופיע בסרטון של דאעש

לפי רשת CNN האיש הוא זהראן חאשם, פעיל בארגון המקומי שנטען שביצע את המתקפה.נשיא סרי לנקה: אדיח בכירים במערכת הביטחון שקיבלו התרעות - אך לא עדכנו אותי
כתבי כאן חדשות
23 באפריל 2019
22:47

רשת CNN דיווחה הערב (שלישי) כי אדם שנחקר היום בידי משטרת סרי לנקה בחשד למעורבות במתקפת הטרור במדינה, סיפר כי זהראן חאשם, אדם שאימן לבצע פיגוע – הופיע בסרטון שפרסם היום דאעש.

מוקדם יותר פרסמה סוכנות הידיעות של דאעש תמונה וסרטון שבהם נראים מי שטוענים בארגון כי הם שבעת המחבלים שביצעו את המתקפה. בתיעוד נראים השבעה נשבעים אמונים למנהיג דאעש אבו בכר אל בגדאדי.

נשיא סרי לנקה הודיע כי ידיח את ראשי מנגנוני הביטחון בארצו בעקבות כישלונם למנוע את מתקפת הטרור, שנרצחו בה 321 בני אדם ונפצעו כ-500. הוא ציין כי אותם בכירים קיבלו התרעה ממדינה ידידה, אך לא עדכנו אותו ולא אפשרו לו לנקוט צעדים לסכל את הפיגועים. בנאום לאומה אמר הנשיא סיריסנה כי יפעל בשבועות הבאים לארגן מחדש את משטרת סרי לנקה ואת שאר מנגנוני הביטחון.


קבלת האחריות של דאעש הגיעה כמה ימים אחרי המתקפה, ולא כפי שהיה בעבר. לכן, ייתכן שהפיגוע הוא פיגוע השראה. המפגעים שצולמו נשבעו אמונים לדאעש ורואים בו מנטור, אבל אין במקרה זה שיתוף פעולה אופרטיבי בין הארגון המקומי בסרי לנקה למפקדת דאעש בסוריה. כוח המשיכה של דאעש צומצם אחרי ההפסד על הקרקע בסוריה, והוא לא כבעבר, אבל אין מנוס מלומר: דאעש לא זקוק לטריטוריה, שכן אנשים הולכים קסם אחרי הרעיון של חליפות איסלאמית שרואה בציוויליזציה המערבית איום שצריך לתקוף.

מעקב אחר הפרסומים התקשורתיים של דאעש בשבועות האחרונים מראה כי ארגון הטרור ממשיך לפעול ביתר שאת, כולל בסוריה ובעיראק, שם הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ניצחון על הארגון. אמנם לא מדובר בניהול שטחים כפי שהיתה בשנים האחרונות, אבל בדאעש מפעילים תאים רדומים שמבצעים פיגועים ומנהלים לחימת גרילה.

השתתפו בהכנת הידיעה: יואב זהבי, רועי קייס ומואב ורדי