הרוגי אסון נחל צפית
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

שנה לאסון בנחל צפית: מחלוקת סביב קיום העצרת

כמה מהורי הנספים בשיטפון יקיימו טקס לזכר בניהם ויקראו לפיקוח על המכינות. המארגנת והאם השכולה יעל כהן אמרה לכאן רשת ב: הורה לא יכול לשלוח בבטחה את ילדיו למכינה. מנגד טענה רותם בר שלום, שבתה נספתה באסון: העצרת זה הדפוס של הצביעות
קלמן ליברמן
24 באפריל 2019
10:23

ברחבת הבימה בתל אביב תתקיים היום (רביעי) עצרת לציון שנה לאסון השיטפון בנחל צפית, שבו נהרגו עשרה בני נוער שיצאו ליום גיבוש של המכינה הקדם צבאית בני ציון. ההורים המארגנים קוראים לפתיחת ועדת חקירה בנושא והוספת פיקוח על המכינות. אך חלק מהורי הנספים טוענים שקיומה של העצרת לא תואמת למאבק.


יעל כהן, אמה של רומי שנספתה באסון ומארגנת את האירוע, הסבירה בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" כי "זו הייתה אחת השנים שלא אשכח כל חיי. נזרקנו לתוך משבר שהוא מצד אחד אישי ומשפחתי ומצד שני יצאנו למסע לאומי. זה יהיה ערב של הנוער, של הניצולים והחברים. אני אהיה שם לדרוש את השינוי, שהמנהיגים שלנו יקחו אחריות".

האזינו לריאיון עם יעל כהן

"אנחנו הבנו שהמכינות הקדם צבאיות, שהן אינטרס לאומי מהמעלה הראשונה, בפועל ממשלת ישראל זנחה והפקירה אותן בשטח", הסבירה כהן. "הן התנהלו כמוסדות פרטיים ללא פיקוח. צמחה שם תרבות של אגו מטורף. כל קצין שיש לו איזו אידיאולוגיה יכול להקים מכינה ולהחדיר אותה בלי שום פיקוח".

כהן הוסיפה כי "אנחנו יודעים שאנשים ידעו שהכתובת הייתה על הקיר. אנשים בדרגים גבוהים מאוד התריעו ואמרו שאם לא יעשו סדר בעולם הזה יהיה אסון. אנחנו חושבים שאם הקמתם פרויקט שייצר מנהיגים, שיעשו את זה בסטנדרט בטיחותי ועקרוני. אחרי כל מה שאני יודעת, לא חושבת שיש הורה אחד במדינה שיכול לשלוח בבטחה את ילדיו למכינה ולהגיד הכל בסדר שם. אני מרגישה שהבאתי את רומי לאידיאולוגיה פוליטית שאני לא מסכימה לה".

מנגד הסבירה בכאן רשת ב רותם בר שלום, אמה של אילן שנספתה באסון, מדוע היא מתנגדת לעצרת: "אנשים לא עשו שום דבר שנה שלמה, לא עזרו לנו להיאבק. עכשיו הם באים ומסתתרים מאחורי טקסים. אני טוענת שנורא מקדשים את השכול בארץ הזאת. בעיניי העצרת זה הדפוס של הצביעות שמתגלה בשנה האחרונה".

האזינו לריאיון עם רותם בר שלום

"אני לא רוצה להשחיר עכשיו את העניין הזה ולהציג אותו כפוליטי", המשיכה בר שלום. "גילינו במהלך השנה הזאת שיש שם ריקבון. שהתפיסה הבעייתית היא שאין פיקוח, שזה המוטו וזה מה שמוביל. שעולם המכינות מלא באגו ויהירות. הדרישה שלנו שמשרדי הממשלה יפקחו על המכינות הרדם צבאיות".