הבובה עם המאפיינים האנטישמיים בפולין
צילום: J-nerations

משרד החוץ: מצרים על האירוע האנטישמי בפולין, אך מרוצים מהתגובה הנחרצת של הרשויות

במשרד החוץ התייחסו לאירוע שריפת "הבובה היהודית" בעיירה פרוכניק, שלושה ימים לאחר החשיפה בכאן חדשות. התובעת הכללית במחוז ירוסלב, אליו משתייכת העיירה, הודיעה על פתיחה בחקירה פלילית של האירוע
אנטוניה ימין
24 באפריל 2019
11:39

במשרד החוץ התייחסו היום (רביעי) בפעם הראשונה לאירוע האנטישמי בעיירה פרוכניק שבפולין, שלושה ימים לאחר שנחשף בכאן חדשות. "אנו מצרים על האירוע האנטישמי בכפר פרוכניק במסגרת חג הפסחא, אך מעודדים מהתגובה הנחרצת של הכנסיה הפולנית, הרשויות ובכירים בממשלת פולין", נמסר ממשרד החוץ.


אתמול הודיעה התובעת הכללית במחוז ירוסלב בפולין, שאליו שייכת העיירה פרוכניק, כי הוא פותחת בחקירה פלילית בגין אירוע שריפת "הבובה היהודית". לטענת התובעת הכללית לא מדובר בבדיחה: "על בסיס הסרטונים שראיתי, החלטתי שיש בסיס לפתוח בחקירה בחשד שהתקיים שם פשע שנאה", אמרה.

לדברי התובעת, "אנחנו צריכים לאסוף את כל חומרי הווידאו שמופצים ברשת, לקבוע מי היה שותף להכנות הטקס, לזהות את האנשים בסרטונים ואז ננסה לקבוע מי צעק והכה את הבובה". היא הוסיפה כי "הפרקליטות תחקור גם מה היה תפקיד הילדים בטקס – אם הם הכו את הבובה בהוראת הוריהם או בהוראת אנשים אחרים ואם היו מודעים למעשה שעשו".

הטקס האנטישמי נערך בערב ליל הסדר, במסגרתה נשרפה בובה המסמלת את יהודה איש קריות, שהולבשה בסממנים יהודים אנטישמיים. על הבובה שמו מגבעת חרדית ופאות, היה לה אף ארוך ועל החזה שלה נכתב בבירור: "יהודה" ו"בוגד". הטקס נערך לציון יום שישי הטוב שבו נצלב ישו.

בעיירה המרוחקת כ-250 קילומטרים מקרקוב החליטו לערוך טקס עתיק, שבו נערך מעין משפט ליהודה איש קריות בהשתתפות אנשי העיירה. הבובה נתלתה בכיכר העיר החל משעות הבוקר ואחר הצהריים החל המשפט שלה. הם דנו את יהודה איש קריות למיתה, תלו אותו על עץ גבוה ולאחר מכן גררו את "גופתו" ברחובות העיר. המשתתפים, ביניהם ילדים רבים, הכו אותה. בסוף הטקס שרפו אנשי העיירה את הבובה בעלת הסממנים היהודיים.