חסן רוחאני
צילום: אי-פי

רוחאני: "איראן מוכנה לקיים מו"מ אם ארה"ב תסיר את הלחץ ותתנצל"

נשיא איראן התייחס להחרפת הסנקציות האמריקניות. חמינאי הוסיף: "המאמצים האמריקניים להטיל סנקציות על הנפט האיראני לא יתקדמו לשום מקום. איראן תוכל לייצא כמה נפט שהיא תצטרך"
מתי ברנהרט
24 באפריל 2019
11:47

נשיא איראן חסן רוחאני התייחס היום (רביעי) להחרפת הסנקציות האמריקניות נגד מדינתו, ואמר כי "איראן מוכנה לקיים משא ומתן עם ארצות הברית, רק אם האמריקנים יסירו את הלחץ ויתנצלו". מנהיגה העליון של איראן עלי חמינאי הוסיף: "המאמצים האמריקניים להטיל סנקציות על הנפט האיראני לא יתקדמו לשום מקום. איראן תוכל לייצא כמה נפט שהיא תצטרך".

גם אתמול הגיבו באיראן להחרפת הסנקציות נגד המדינה מצד ארצות הברית, לאחר שהנשיא האמריקני דונלד טראמפ החליט לא לחדש את הפטור מסנקציות על ייבוא נפט איראני, שהוענק למספר מדינות. שר הנפט האיראני אמר: "אמריקה עשתה טעות בכך שהפכה את נושא הנפט למשהו פוליטי".

משרד החוץ בטהראן הוסיף בנושא: "איננו מכירים בחוקיות הסנקציות האמריקניות". במקביל, הפרלמנט האיראני העביר חוק המגדיר את כלל צבא ארצות הברית כארגון טרור. זאת לאחר שמוקדם יותר החודש הוא הגדיר את פיקוד המזרח התיכון של הצבא האמריקני ככזה, בתגובה להכרזה של ארצות הברית על משמרות המהפכה כארגון טרור.

התגובות נגד הסנקציות האמריקניות לא הגיעו רק מאיראן. בסין אמרו כי הסנקציות על ייבוא נפט מאיראן "יגבירו את המתיחות" באזור. דובר משרד החוץ הצרפתי אמר כי "צרפת נחושה להמשיך ביישומו של הסכם גרעין עם איראן. יחד עם שותפותיה האירופאיות, צרפת תמשיך במאמציה כדי שאיראן תיהנה מן הפירות הכלכליים הנובעים מהסרת הסנקציות, כל עוד תכבד את כלל התחייבויותיה בתחום הגרעין".