צילום: הדס פרוש, פלאש 90, דובר צה"ל

פרטים חדשים: המשטר הסורי התעקש על "מחיר" למסירת גופתו של באומל

מדיווח של עיתון סורי המזוהה עם משטר אסד, הממשל הפעיל לחץ על רוסיה כדי שמסירת גופתו של הנעדר מסולטן יעקוב לא תתבצע "ללא מחיר"
רועי קייס
27 באפריל 2019
14:36

פרטים נוספים על החזרת גופתו של זכריה באומל והמחיר לכאורה: העיתון הסורי "אל-ווטן", המזוהה עם משטר אסד מדווח ממקורותיו כי המשטר הסורי הפעיל לחץ על רוסיה והתעקש שמסירת גופתו של באומל לא תתבצע "ללא מחיר".

לפי המקורות שצוטטו בעיתון, שני אסירים סורים או יותר צפויים להשתחרר בקרוב מבתי הכלא הישראליים. עוד נכתב בעיתון כי הרוסים החלו ליצור קשר עם הצד הישראלי כדי להביא לשחרורם של מספר אסירים סורים בבתי הכלא הישראליים, מתוך רצון של הצד הרוסי "לתקן" את מה שאירע. המשטר הסורי טרם הגיב רשמית על ההתפתחויות האחרונות והאישור הישראלי שלפיו הוחלט לשחרר שני אסירים סורים כמחווה של רצון טוב אחרי החזרת גופתו של באומל.

גורם ישראלי רשמי אישר הבוקר (שבת) את הפרסום ברשת החדשות הרוסית, שלפיו ישראל החליטה לשחרר אזרחים סורים בעקבות החזרת גופתו של חלל צה"ל זכריה באומל, מנעדרי הקרב בסולטן יעקוב. "הנושא לא עלה מראש", אמר הגורם. במהלך נסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקווה, ימים ספורים לפני הבחירות, אמר אז "גורם מדיני בכיר במטוס רה"מ" כי לא היה שום תג מחיר מדיני בתמורה להשבת גופת באומל לישראל.

"רק לאחר השבת גופתו של זכריה באומל ז"ל החליטה ישראל בימים האחרונים על שחרור שני אסירים כמחווה של רצון טוב", הבהיר הגורם. "ישראל פועלת ללא לאות להשבת השבויים והנעדרים ותמשיך לפעול תוך שמירה על ביטחון ישראל". 

גורמים המעורים בנושא טענו לא התקיים דיון בנושא בקבינט המדיני-ביטחוני. הם ציינו כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר שאין צורך באישור הממשלה כדי לקדם את שחרורם של האסירים הסורים.

שליחו המיוחד של נשיא רוסיה לסוריה, אלכסנדר לברנטייב, הודה לסורים על "ההבנה", אך הבהיר כי "התקבלה החלטה בצד הישראלי שיש צורך ליישם בתוך זמן מה ולשחרר אזרחים סורים שנמצאים בבתי הכלא בישראל". בריאיון לרשת החדשות הרוסית "אר-טי" הוא הדגיש כי יש לראות בשחרור גופתו של באומל - פעולה שיש בה אינטרס לצד הסורי. "בשום אופן לא נעשה דבר שעומד בניגוד לאינטרסים של סוריה או שלא משרת את האינטרסים של סוריה", אמר.

לברנטייב התייחס לתקיפות של ישראל בסוריה ואמר שהן "לא לגיטימיות ועלולות להסלים את המצב לא רק בסוריה, אלא באזור כולו". השליח המיוחד הוסיף: "אנחנו מהצד שלנו משקפים את העמדה שלנו לצד הישראלי ומנסים לשכנע אותו שיש דרכים אחרות להשפיע על ההתפתחויות, מבלי להסב נזקים חומריים או להביא להרס של מתקנים או אתרים בשטח סוריה.

"אנחנו פועלים יחד עם הצד הסורי. בראש ובראשונה מדאיג אותנו שכל תקרית או התגרות קטנה תוביל למלחמה גדולה. אנחנו לא רוצים שסוריה תהפוך זירה לעימות צבאי או זירה לחיסול חשבונות בין המדינות הגדולות".

בתחילת החודש אותרה והובאה ארצה גופתו של רב-סמל זכריה באומל, שנעדר מאז קרב סולטן יעקוב לפני 37 שנה. צוות מיוחד של צה"ל בראשות ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, הודיע על מציאת הגופה והשבתה לישראל למשפחת באומל. רב-סמל באומל זוהה באופן וודאי במכון לרפואה משפטית באבו כביר וכן על ידי הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף הרב אייל קרים.