אבו מאזן ובנימין נתניהו
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

ישראל העבירה בחשאי מאות מיליונים לרשות הפלסטינית - שהחזירה את הכסף

בישראל התקבלה ההחלטה לפני כחודש להעביר באופן חד צדדי את כספי המסים של הרשות היישר לבנקים הפלסטיניים, לאחר שברשות סירבו בחודשים האחרונים לקבל את הכסף בגלל קיזוז משכורות המחבלים. נתניהו וכחלון דנו בנושא
גילי כהן
28 באפריל 2019
20:57

ישראל העבירה בחשאי מאות מיליוני שקלים לרשות הפלסטינית כדי למנוע את קריסתה, אבל הפלסטינים החזירו את הכסף על אף המצוקה הכלכלית הקשה. כך נחשף היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.


בישראל התקבלה ההחלטה לפני כחודש, תקופה קצרה לפני הבחירות, להעביר באופן חד צדדי את כספי המסים של הרשות היישר לבנקים הפלסטיניים. זאת מתוך מחשבה שאם הכסף יעבור ללא הד תקשורתי, ייתכן שהפלסטינים יסכימו לקבל את הסכום בגובה של כ-660 מיליון שקלים מדי חודש.

הפלסטינים מסרבים כבר כמה חודשים לקבל את הכסף, במחאה על החלטת הקבינט בישראל לקזז את כספי משכורות המחבלים מכספי המסים. אך גם לאחר שהכסף כבר הגיע לבנקים הפלסטיניים, הרשות החזירה את הסכום במלואו לישראל לאחר כמה ימים של התלבטויות פנימיות.

בישראל מוטרדים מאוד מהמצב המידרדר ברשות. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון דנו היום בנושא בפגישתם.

בפברואר האחרון בכיר הרשות הפלסטינית חוסיין א-שייח אמר לכאן חדשות כי הרשות צפויה לקצץ במשכורות גם לאנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. לדבריו, הרשות הזהירה את ישראל זמן רב לבל תקצץ מכספי המסים שלה ועומדת בסירובה שלא לקבל גם את שאר כספי המסים.

"אנו ניכנס למשבר כספי קשה מאוד", אמר א-שייח. "מדובר ב-60% מהתקציב שלנו. אני מודאג מאוד וצופה הפגנות במחאה על המצב הכלכלי. לא נוכל לשלם משכורות לאנשים כבר מתחילת החודש הבא".