אבו מאזן
צילום: אי-פי

אבו מאזן בתגובה לפרסום בכאן חדשות: "לא נקבל את כספי המיסים כשהם מקוצצים"

דברי יו"ר הרשות נאמרו על רקע הפרסום לפיו ישראל ניסתה להעביר בחשאי כספים לרשות הפלסטינית אך נדחתה: "אנחנו לא יכולים לשלם משכורות באופן מלא"
נורית יוחנן
29 באפריל 2019
11:30

"לא נקבל את כספי המיסים כשהם מקוצצים", כך אמר היום (שני) יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בכך הגיב המנהיג הפלסטיני על הפרסומים על מצבה הכספי הקשה של הרשות על רקע ההחלטה של ישראל לקזז את משכורות האסירים והשאהידים. לדברי אבו מאזן: "ישראל מונעת את הכספים האלו, גם כאלו שנוגעים לחשמל ומים למרות שאלו כלולים בהסכמי פאריס (הנספחים הכלכליים להסכמי אוסלו)". יו"ר הרשות סיכם: "המצב הזה לא יכול להימשך ובגללו אנחנו לא יכולים לשלם את המשכורות באופן מלא. ביקשנו ממדינות ערב רשת ביטחון ואמרנו שנחזיר להם את הסכום. הרי ישראל את הכספים שלקחה - בסופו של דבר תחזיר - בדרך שלנו, לא בדרך שלהם".


שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי אישר הבוקר את הפרסום בכאן חדשות לפיו ישראל ניסתה להעביר בחשאי מאות מיליונים לרשות הפלסטינית אולם זו החזירה את הכסף. לדברי אל-מאליכי ישראל ניסתה להעביר שלוש פעמים באופן חד צדדי את הכסף אך נדחתה על הסף.

בישראל מוטרדים מאוד מהמצב המידרדר ברשות. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון דנו אתמול בנושא בפגישתם. בפברואר האחרון בכיר הרשות הפלסטינית חוסיין א-שייח אמר לכאן חדשות כי הרשות צפויה לקצץ במשכורות גם לאנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. לדבריו, הרשות הזהירה את ישראל זמן רב לבל תקצץ מכספי המיסים שלה ועומדת בסירובה שלא לקבל גם את שאר כספי המיסים. "אנו ניכנס למשבר כספי קשה מאוד", אמר א-שייח. "מדובר ב-60% מהתקציב שלנו. אני מודאג מאוד וצופה הפגנות במחאה על המצב הכלכלי. לא נוכל לשלם משכורות לאנשים כבר מתחילת החודש הבא".