צוות המחקר באונ' תל אביב

הדרך לפיתוח תרופות חדשות לאפילפסיה, פרקינסון ואלצהיימר

מחקר חדש של אוניברסיטת ת"א מצא כי תרופה קיימת למחלת הטרשת הנפוצה עשויה, לאחר התאמה, לסייע גם לכשליש מן החולים במחלת הנפילה שעד כה לא נמצאה בעבורם תרופה. נוסף על כך, פיענחו החוקרים חידה בת יותר ממאה שנה, אשר נוגעת למנגנון המווסת את הפעילות המוחית ושומר על יציבותה
שירה הדס נקר
29 באפריל 2019
18:07

מחקר באוניברסיטת תל אביב סולל את הדרך לפיתוח תרופות חדשות ויעילות למחלת הנפילה וייתכן שגם למיגוון מחלות עצביות ועצביות-ניווניות ובהן אלצהיימר ופרקינסון. בראש צוות החוקרים עומדת פרופסור אינה סלוצקי מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, והוא כולל גם חוקרים מבית ספר "סגול" למדעי המוח באוניברסיטה. נוסף על פרופסור סלוצקי חברים בצוות דניאל זרחין, בועז סטיר וניר גונן, וממאמרם של החוקרים הישראלים יתפרסם הערב (שני) בכתב העת המדעי היוקרתי "נוירון".

הצוות גילה כי תרופה קיימת למחלת הטרשת הנפוצה עשויה, לאחר התאמה, לסייע גם לכשליש מן החולים במחלת הנפילה שעד כה לא נמצאה בעבורם תרופה. בין השאר מדובר גם בילדים הלוקים בתסמונת דרוה - התפרצות נדירה וקשה במיוחד של מחלת הנפילה בתקופת הילדות.

במהלך עבודתם, פענחו החוקרים חידה המעסיקה את המדע יותר ממאה שנים: מהו המנגנון המווסת את הפעילות המוחית ושומר על יציבותה. על ידי פענוח החידה, ממצאי המחקר, כאמור, עשויים להניח את היסודות לפיתוח תרופות למחלות המאופיינות בחוסר איזון של הפעילות המוחית ובהן אלצהיימר ופרקינסון.

לפני כשבועיים חוקרים באוניברסיטת תל אביב הדפיסו לב חי במדפסת תלת מימד מתאי אדם אנושיים. מדובר בפריצת דרך עולמית לכיוון הדפסת לב חי במדפסת תלת מימד לצרכי השתלה.

הלב שהודפס מורכב מתאי שומן של חולה, שעברו תהליך והפכו לתאי גזע של שריר הלב וכלי דם, עורבבו עם רקמות קולגניות, והוכנסו למדפסת תלת מימד שיצרה לב חי. הלב שנוצר בשלב זה מתאים לארנבת.

לדברי צוות החוקרים, בראשות פרופסור טל דביר מהפקולטה לביולוגיה מולקולרית ומרכז סגול באוניברסיטת תל אביב, בעוד כשנה ניתן יהיה להשתיל את הלב המודפס בארנבות ובחולדות ובעוד כעשור ניתן יהיה להדפיס לבבות חיים בבתי החולים ולהשתילם לחולים הממתינים להשתלת לב.