כיפת ברזל, ארכיון
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

החשש בישראל: הג'יאהד האסלאמי ישגר רקטות בזמן האירוויזיון

המסר בחשיפת המידע נגד בכיר הג'יאהד האסלאמי: עוקבים אחר צעדיך
רועי שרון
30 באפריל 2019
20:14

מתיחות בדרום: ברחבי הארץ נפרסו מערכות כיפת ברזל, מחשש שהג'יהאד האסלאמי ישגר רקטות בזמן האירוויזיון וביום העצמאות. בישראל האשימו היום את מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בצפון הרצועה, בהאא' אבו אל-עטא, בניסיונות להסלים את המצב ולהפר את ההבנות שנועדו לשמר את השקט בגבול.   

הניסיון של הג'יהאד האסלאמי, לפי המידע של צה"ל, הוא לשגר רקטות לכיוון גוש דן ולכן ישראל פורסת כיפות ברזל ברחבי הארץ. בצעד חריג, בצבא חשפו את המידע המודיעיני על כך שאל-עטא הוא זה שעומד מאחורי הכוונות לייצר פיגועים נגד ישראל. זו הפעם השנייה בתוך חודש שישראל חושפת מידע מודיעיני - כדי להעביר מסר לארגון.

לפני חודש זה היה גורם ביטחוני שחשף שהג'יהאד האסלאמי מתכנן פיגוע לשבש את מאמצי ההסדרה. היום תת אלוף רונן מנליס עצמו מעביר את המידע – והמסר שעובר הוא קודם כל לתושבי הרצועה, שאל-עטא הוא זה שמשבש להם את החיים. המסר השני מכוון לאל-עטא עצמו - שצה"ל יודע מה הוא מתכנן.

בעבר כבר פורסם כי אבו אל-עטא דוחף לעימות מול ישראל והיה אחראי על ירי צלף נגד קצין צנחנים בינואר האחרון. לפי צה"ל, הוא זה שפיקד על שיגור הרקטה אתמול, שכוונה לעבר ישראל אבל נפלה בים, ובמקביל תחת הנהגתו מנסים בג'יהאד האסלאמי להוציא לפועל פיגועים מבלי שידעו שהם אלו שעומדים מאחוריהם. בארגון דחו לחלוטין את הטענות ואמרו כי מדובר בשקרים.


בעקבות שיגור הרקטה ישראל צמצמה בחזרה את מרחבי הדייג ברצועה לאחר שנפתח כחלק מההסדרה. במקביל בעזה משדרים לישראל שעליה לקיים את ההבנות בימים הקרובים ולא - האלימות בגבול תגבר. נראה כי הכול הולך ומתנקז לקראת סוף השבוע, לעוד יום שישי על הגדר שיהווה נקודת מבחן – האם ישראל שוב ניצבת על סף הסלמה מול עזה.