צילום מסך

שלושה הרוגים בשלושה ימים: המחדל באתר הבנייה ביבנה

פרויקט בניית שכונה בעיר גבה את חייהם של נהג משאית ושני עובדי חברת החשמל שהתחשמלו בתוך כמה ימים. שורה ארוכה של סימני שאלה נותרו ובראשן איך ניתן היה למנוע את התאונה?
יובל אגסי
30 באפריל 2019
22:55

באתר בנייה בשכונת יבנה הירוקה התחשמלו למוות שלושה פועלים בתוך שלושה ימים לפני כשבועיים. עדויות מהמקום מעלות תהיות על ליקויים בטיחותיים שהובילו לתאונות העבודה, ועולה השאלה האם ניתן היה למנוע אותן.

לפני כשבועיים נהרג במקום נהג המשאית איציק כהן, כשהגיע לפרוק מטען באתר בנייה של חברת "שבירו". אחד הפועלים שהיה במקום תיאר כיצד "הוא הרים משהו עם המנוף שלו. הזרועות של המנוף נכנסו בעמוד החשמל והוא התחשמל מהכבל".

אלמנתו של כהן, ענבר, מספרת לכאן חדשות כי "פחדתי מאוד מאתרי בנייה. הוא היה נשמה ענקית. אף אחד לא יצר איתי קשר בינתיים, רק אמרו שידברו איתי. מאוד חשוב לי לדעת בדיוק מה קרה שם. כי אין לי עדיין את כל הפרטים".

שלושה ימים אחר כך התרחשה תאונה קטלנית נדירה, במרחק כמאה מטרים משם, בעבודות על אותו קו חשמל. בני אסולין ונוני להב, שני עובדים מנוסים של חברת החשמל, התחשמלו. להב נהרג במקום. אסולין מת מפצעיו ימים אחדים אחר כך. 

אחד הפועלים במקום סיפר על אירוע דומה שהתרחש במקום לפני כחצי שנה. בהתכתבות בין מנהל העבודה לאחד המנופאים במקום שהגיעה לידי כאן חדשות נכתב כי "מנוף חמש פגע בכבל חשמל, השבית את כל יבנה. לא כיוונו אותו נכון אז הוא לא נזהר כל כך". הפועל תהה: "מדברים איתנו כל הזמן על בטיחות. זה בטיחותי?".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "האירוע הטרגי הוא פועל יוצא של חוסר זהירות וחוסר תשומת לב של נהג המשאית. לחברת החשמל אין קשר לאירוע הטרגי. למען הסר ספק, אין כל קשר בין לוחות הזמנים לסיום הפרויקט לְבֿין התאונה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מיד לאחר המקרה נפתחה חקירה, והיא עודנה מתנהלת בימים אלו בשיתוף הגורמים הרלוונטיים".

עיריית יבנה מסרה בתגובה: "העבודות באתר מתבצעות בשלבים, בהתאם לקצב התקדמות פיתוח השכונה ובתיאום בין כל הגורמים הנוגעים בדבר, לרבות חברת החשמל. אי אפשר לבטל או להטמין קו חשמל קיים טרם הכנת התשתית בעבורו".