ראש המוסד יוסי כהן
צילום: אי-פי

אקספו 2020: ראש המוסד הסדיר את השתתפות ישראל

התערוכה הבינלאומית תתקיים בדובאי שבאיחוד האמירויות. המגעים התקיימו בין בכירים בפדרציה לבין המוסד, וכללו גם ביטחונות לשהיית הישראלים בה. בין דובאי לבין ישראל אין קשרים דיפלומטים רשמיים, אך ישנם מגעים מאחורי הקלעים
גילי כהן
01 במאי 2019
06:26

ראש המוסד יוסי כהן – הוא שהסדיר את הגעתה של המשלחת הישראלית לתערוכה הבינלאומית אקספו 2020, שתתקיים בשנה הבאה בדובאי שבאיחוד האמירויות. כך פורסם אמש (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.


המגעים התקיימו בתקופה האחרונה בין בכירים באיחוד האמירויות לבין המוסד, וכללו גם את הפרטים הטכניים הקשורים להגעת הישראלים למדינה, וכן ביטחונות לשהייתם בה. בין דובאי לבין ישראל אין קשרים דיפלומטים רשמיים, אך ישנם מגעים מאחורי הקלעים.

שתי המדינות ידעו משבר ביחסים כאשר לפני תשע שנים, לפי פרסומים זרים, ישראל התנקשה בחייו של בכיר חמאס מחמוד אל מבחוח על אדמת איחוד האמירויות. פעולה זו מיוחסת למוסד, שמעולם לא לקח אחריות רשמית על כך.

אחרי ההודעה על ההשתתפות של ישראל ביריד, המארגנים מאיחוד האמירויות הבהירו בשיחה עם כאן חדשות כי "ההזמנה להשתתף באקספו 2020 לא מסמנת שינוי ביחסים בין איחוד האמירויות לישראל, במישור הדיפלומטי או במישור אחר". הדברים נאמרו בתשובה לשאלה לגבי ההשתתפות של אזרחים ישראלים באירוע.

לפני כשבוע הודיע משרד החוץ שישראל תשתתף ב World EXPO 2020. התערוכה תיפתח באוקטובר 2020 ותימשך כחצי שנה. במשרד החוץ מסרו כי הם "שמחים על ההזדמנות לשתף מרוח החדשנות והיזמות הישראלית ולהציג חידושים וטכנולוגיות ישראליות פורצות דרך בתחומים שונים כגון מים, רפואה וטכנולוגיות מידע".

זו הפעם הראשונה שהתערוכה, מתקיימת בכל שלוש שנים, שתיערך במזרח התיכון. במסגרת התערוכה שנוסדה במאה ה-19, הוקמו אתרי מורשת ותיירות, בראשם מגדל אייפל בפריז. בתערוכה האחרונה שנערכה ב-2017, הביתן הישראלי התמקד בהישגים בתחום האנרגיה. בביתן ביקר שר החוץ המלזי.