רובי המרשלג בכניסה למחנה ההשמדה אושוויץ
צילום מסך

"שנזכור את המחויבות שלנו כלפי הזולת": המכתב המרגש שקיבל כתב כאן חדשות מאביו

לפני יציאתו לפולין העביר יוסף המרשלג לבנו נרות נשמה ומכתב שיקרא באושוויץ, בו נכתב: "הורי אמי צעדו כאן את צעדיהם האחרונים. אדמת פולין רווית דמה של יהודים, כל הסכם לא יוכל לנקות את הפשעים שביצעו"
רובי המרשלג, פולין
01 במאי 2019
18:03

"גאה שזכיתם להדליק נר במקום שלמילים אין כבר משמעות": ערב נסיעתו של כתב כאן חדשות רובי המרשלג לפולין, העביר לו אביו, יוסף, נרות נשמה שידליק באושוויץ לזכר סבו וסבתו שנספו במחנה ההשמדה. אליהם צורף מכתב אותו קרא לראשונה על פסי הרכבת בכניסה לאושוויץ.


"איזק ופרידה ורטהיים, הורי אמי, הסבים שלי, צעדו כאן את צעדיהם האחרונים לתאי הגזים ומשם הועברו למשרפות לאחר הירצחם", כתב יוסף המרשלג. "על שמם אין מצבה לפקוד, אין קבר עם עצמותיהם להנחת זר פרחים. אין כבר ואולי לא היה מי שיגיד קדיש לעילוי נשמותיהם. אדמת פולין רווית דמה של יהודים, שכל אדמתה כוסתה באפר יהודים. ההיסטוריה שלה מלאה באירועים ובמעשי אנטישמיות למכביר. שום הסכם שנחתם או ייחתם בינה ובין מדינת היהודים לא יוכל לנקות את הפשעים שהפולנים ביצעו. ארורים יהיו המבצעים הגרמנים, הפולנים, האוקראיניים וכל מי ששיתף פעולה איתם".

אביו הוסיף במכתבו: "אני מתגאה שזכיתם וזוכים כבני עם חופשי להדליק נר, במקום שלמילים אין כבר משמעות. לזכרם של סביי. בשעה שאתה תדליק נרות אלה, אני אעשה זאת לזכרם מול אבן הבזלת הנושאת את שמם באנדרטה בבית העלמין בבית הילל. מבלי להשוות חס וחלילה, שנזכור תמיד את המחויבות שלנו כבני אדם, כלפי הזולת, כלפי השונה. ונזעק את צעקתם מול כל מעשה של גזענות של אפליה או מעשים חמורים עוד יותר".

קוראים להילחם באנטישמיות: אלפים ישתתפו במצעד החיים

כעשרת אלפים בני נוער יהודים ולא יהודים יצעדו מחר (חמישי) במצעד החיים בין אושוויץ ובירקנאו, לאות זיכרון לנספי השואה ובקריאה להילחם באנטישמיות. השנה יוקדש האירוע המרכזי של יום השואה ליהדות יוון והזמר יהודה פוליקר ישתתף במצעד ויופיע בטקסים. המשתתפים יגיעו ב-110 משלחות מ-41 מדינות מכל רחבי העולם. בתום הצעדה יתקיים הטקס המרכזי לציון יום השואה והגבורה, שבו יישאו דברים הרב ישראל מאיר לאו. 

לצד אלפי בני נוער וצעירים מכל העולם יצעדו גם עשרות ניצולי שואה, שיספרו את סיפורים. אליהם תצטרף משלחת מיוחדת מטעם הממשל האמריקני, בראשות שגריר ארה"ב בישראל, דייויד פרידמן. במשלחת ישתתפו גם, בין היתר, שגריר ארה"ב בגרמניה, ריצ'רד גרנל; שגרירת ארה"ב בפולין, ג'ורג'ט מוסבאכר; והשליח המיוחד למלחמה באנטישמיות, אלאן קאר.

יוון תשלח למצעד משלחת מכובדת, בראשה יעמדו הפטריארך ברתולומאיוס פטריארך קונסטנטינופול, רומא החדשה והפטריארך האקומני, מנהיגם של עשרות מיליוני נוצרים אורתודוקסיים ברחבי העולם, ויו"ר הפרלמנט של יוון, מר ניקולאס ווטסיס.

במצעד תשתתף גם ראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה, הרב ישראל לאו שצועד מאז המצעד הראשון ב- 1988 ובעצמו ניצול שואה. יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, יעמוד בראש משלחת הסוכנות. השנה יצטרפו גם נציגים משתי קבוצות כדורגל מובילות בעולם: המועדון האנגלי צ'לסי המוביל קמפיין נרחב כנגד האנטישמיות ומועדון הכדורגל האמריקאי ניו אינגלנד רבולושן שנרתם גם כן.