מיכה לינדנשטראוס
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס נפטר בגיל 82

השופט לינדנשטראוס היה מבקר המדינה בין 2005 ל-2012. הוא נולד בברלין, משפחתו הצליחה להחלץ מגרמניה ולעלות לארץ בהיותו בן שנתיים. הוא למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ושימש תובע צבאי ושופט בבתי משפט שונים
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
02 במאי 2019
15:18

מבקר המדינה לשעבר, השופט מיכה לינדנשטראוס נפטר היום (חמישי), בן 82. הוא נולד בברלין, משפחתו הצליחה להחלץ מגרמניה ולעלות לארץ בהיותו בן שנתיים. הוא למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ושימש תובע צבאי ושופט בבית משפט צבאי. לינדנשטראוס היה נשוי ואב לשלוש בנות. בתו, אילונה לינדנשטראוס-אריאלי, היא שופטת. בן דודו הוא המתמטיקאי יורם לינדנשטראוס.

ב-1975 מונה לינדנשטראוס לשופט בבית משפט השלום בחיפה, ואחר כך בבית המשפט המחוזי, ושימש נשיא בית המשפט עד לפרישתו. ביוני 2005 נבחר למבקר המדינה ועל פועלו בתפקיד זכה באות אביר איכות השלטון. בשנת 2016 קיבל את אות יקיר העיר חיפה. בנוסף, זכה לינדנשטראוס בתואר כבוד של האיגוד הישראלי לאיכות בשנת 2010. 

אלמנתו, סימה, סיפרה לכאן חדשות כי אביו היה שליח הסוכנות שניהל משא ומתן עם אדולף אייכמן להגירת יהודי גרמניה ואוסטריה לישראל. היא סיפרה גם כי אביו היה אחד העדים במשפטו של אייכמן. "נושא השואה היה קרוב מאוד לליבו. הייתה לו ספריה מדהימה על התקופה הזו - יש סימליות גדולה שהוא נפטר דווקא ביום השואה", הוסיפה אלמנתו של לינדנשטראוס.

מלשכת עורכי הדין נמסר: "הלשכה מרכינה את ראשה עם פטירתו של מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס. הוא  עבר כברת דרך ארוכה ומרשימה במסגרות שונות במערכת המשפט, ששיאה - כהונה כנשיא בית המשפט מחוזי בחיפה. 

"תרומתו לחברה הישראלית היתה משמעותית גם לאחר פרישתו ממערכת המשפט והוא הטביע את חותמו בעת שכיהן כמבקר המדינה ואף זכה באות אביר איכות השלטון על פועלו בתפקיד זה. לשכת עורכי הדין משתתפת בצער המשפחה ושולחת את תנחומיה. ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי: "תרומתו לחברה הישראלית בלטה רבות במאבקו למיגור תופעת השחיתות השלטונית. אנו מאמינים שמורשתו החברתית והמשפטית עוד תשמש כמודל ראוי להערכה גם עבור הדורות הבאים. יהיה זכרו ברוך".