עזה, אתמול

"אם צה"ל ימשיך לתקוף - נשקול להשתמש ברקטות ארוכות טווח"

גורמים בעזה מאיימים להחריף את הירי. במקביל, במצרים מנסים לקדם רגיעה ולהציל את הסכם ההבנות, אך לפי שעה אין פריצת דרך
נורית יוחנן ורועי קייס
05 במאי 2019
08:26
עודכן ב 09:32

בעזה מאיימים להחריף את הירי לעבר ישראל: ארגון הג'יהאד האיסלאמי אמר הבוקר (ראשון) כי "לא יוותר על זכותו להגיב על פשעי ישראל ולהגן על העם הפלסטיני - הנשים הזקנים והילדים". חבר הועד המארגן של צעדות השיבה, טלאל אבו זריפה, אמר כי "אם יימשכו תקיפות צה"ל נגד מוצבי הפלגים - נבחן את האפשרות להשתמש ברקטות ארוכות טווח, נחליט זאת בזמן המתאים וכדי לרסן את ישראל ולהכריח אותה להפסיק את האש". 

במקביל נמשכים הדיונים במגעים להרגעה בגבול הרצועה, אך לפי שעה אין פריצת דרך. על פי דיווח הבוקר בעיתון "א-שרק אל אווסט" היוצא לאור בלונדון, המצרים הפעילו לחצים על הפלגים הפלסטיניים ועל ישראל לדבוק בהפסקת האש ולהציל את הסכם ההבנות האחרון, אך ללא הועיל.


על פי דיווח נוסף בכלי תקשורת ערבי, מקור בכיר בחמאס אמר כי השעות הבאות הן קריטיות להסכם הרגיעה – או שיבוצע או שיקרוס. המקור אמר לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד כי המצרים הודיעו לפלגים שהתערבו יותר מפעם אחת בעבר כדי למנוע חיסולים של בכירים בעזה על ידי ישראל.

לטענת הבכיר, ראש הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בצפון הרצועה, בהאא אבו אל-עטא, נקרא בדחיפות לקהיר בימים האחרונים לאחר שמנהיג הארגון, זיאד נחאלה, טען כי הזרוע הצבאית מסרבת להתחייב להבנות הרגיעה.

בתוך כך, למרות סגירת המעברים, בישראל אפשרו כניסה של דלק לתחנת הכוח ברצועה דרך מעבר כרם שלום כדי למנוע הידרדרות אזרחית-הומניטרית בעזה.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יצר קשר עם גורמים שונים בעולם על מנת שיתערבו באופן דחוף במצב ויביאו להפסקת אש, כך דיווח דובר ממשלת הרשות הפלסטינית איברהים מלחם. בנוסף, גינה מלחם את התנהלות ישראל ואת מה שכינה "ההסלמה נגד תושבי עזה - נשים, זקנים וילדים".

הלילה הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי היא תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה. "ארה"ב מגנה את התקיפות החוזרות ונשנות של רקטות מצד חמאס והג'יהאד האסלאמי מעזה לעבר אזרחים חפים מפשע ברחבי ישראל", נאמר בהודעה. "אנו קוראים לאחראים לאלימות להפסיק עם התוקפנות באופן מידי. אנו עומדים לצד ישראל ותומכים לחלוטין בזכותה להגן על עצמה מפני תקיפות מחרידות אלו".

בטורקיה קראו לתגובה דחופה של הקהילה הבינלאומית בעקבות ה"פעולות הלא פרופורציונליות של ישראל", כפי שכינו אותן.